Banki ruszyły z „kredytem 2 proc.”. Dużo chętnych już pierwszego dnia

Zainteresowanie pożyczką z rządowymi dopłatami już pierwszego dnia było bardzo duże. Banki oferują kredyty z rzeczywistą stopą 4,7–5,7 proc., jednak nie zmienia to faktu, że to wciąż atrakcyjna oferta.

Aktualizacja: 04.07.2023 06:25 Publikacja: 04.07.2023 03:00

Banki ruszyły z „kredytem 2 proc.”. Dużo chętnych już pierwszego dnia

Foto: Adobe Stock

Od poniedziałku 3 lipca młodzi Polacy mogą w ramach rządowego programu „Pierwsze mieszkanie” składać wnioski o „bezpieczny kredyt 2 proc.” w co najmniej czterech dużych bankach komercyjnych.

Dużo chętnych

– Zainteresowanie klientów jest duże, na co wskazuje zwiększony o 600 proc. ruch na naszej zakładce z tą ofertą w porównaniu z ubiegłotygodniowym zainteresowaniem produktami hipotecznymi – podaje biuro prasowe VeloBanku.

– Nasi doradcy kredytowi są również rozchwytywani. W Centrum Hipotecznym odbieramy dziesięciokrotnie więcej połączeń wideo oraz trzykrotnie więcej tych telefonicznych niż tydzień temu – dodaje.

Czytaj więcej

Ruszył kredyt 2 proc. Pierwsze banki podają swoje warunki

– Pierwsze wnioski zostały dziś złożone niemal bezpośrednio po otwarciu naszych oddziałów. Ponad 1000 klientów zgłosiło zainteresowanie „bezpiecznym kredytem”. Bardzo wiele osób kontaktowało się także z naszą infolinią, pytając o szczegóły oferty – informuje też biuro prasowe Banku Pekao SA. Podobnie bardzo duże zainteresowanie nową ofertą było też w Alior Banku i PKO BP.

– „Bezpieczny kredyt 2 proc.” to atrakcyjna propozycja wobec kredytów udzielanych na warunkach rynkowych – komentuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

W skrócie mówiąc, ten rządowy program oferuje młodym osobom (do 45 lat) kredyt z dopłatami z budżetu państwa na zakup pierwszego mieszkania.

Co proponują banki

Dopłaty będą wspierać kredytobiorcę przez dekadę, obniżając miesięczną ratę (spłacaną w formule malejących rat). Po dziesięciu latach dopłaty znikną, oprocentowanie kredytu dorówna warunkom rynkowym, choć kolejne raty nie powinny być znacząco wyższe.

Dodatkową zaletą programu jest to, że wkład własny może być gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a także to, że po zmianie tzw. rekomendacji S przy liczeniu zdolności kredytowej banki mogą uwzględniać fakt istnienia dopłat.

Czytaj więcej

Kredyt 2%: Wszystko, co trzeba wiedzieć o „Bezpiecznym kredycie 2 proc.”

Całkiem interesująco wygląda też oferta banków przedstawiona w poniedziałek. Choć rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), czyli całkowite koszty ponoszone przez konsumentów w stosunku rocznym, w każdym przypadku przekraczać będzie 2 proc., to jest to zgodne z założeniami programu – podstawowe oprocentowanie z punktu widzenia klienta to 2 proc. plus marża banku.

Różnice w ofercie

Do tego dochodzą też takie koszty jak prowizja, ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie na życie, różne podejście do wymogu wkładu własnego itp.

Różne jest też przyjęte przez banki nominalne oprocentowanie kredytów przed dopłatą – od 7,07 proc. w przypadku Alior Banku, poprzez 7,14 proc. w PKO BP i Pekao, aż po 8,3 proc. w VeloBanku. W efekcie dosyć mocno różni się też RRSO wyliczona dla reprezentatywnych przykładów. W Pekao to 4,72 proc., w PKO BP – 4,96 proc., w VeloBanku – 5,41 proc., a w Aliorze – 5,73 proc.

– To wielkości bardziej orientacyjne. By przekonać się, która oferta jest najbardziej odpowiednia dla nas, warto przejrzeć wszystkie propozycje – poleca Sadowski.

Niemniej jednak, na podstawie podanych przez banki przykładów, można poznać przybliżone koszty „kredytu 2 proc.”. Na przykład w Pekao kredyt w wysokości 335 tys. zł (na 27 lat) będzie kosztował klienta łącznie 278,2 tys. zł (prócz spłaty kapitału), a dopłaty z budżetu państwa wyniosą tu ok. 140,6 tys. zł. Pierwsza rata ma wynosić 1592,7 zł, a rata po dziesięciu latach – 2081,7 zł.

W VeloBanku 360 tys. kredytu, udzielonego na 25 lat, przy 10-proc. wkładzie własnym, kosztować ma łącznie 290 tys. zł (z czego 278,1 tys. to odsetki), a kwota dopłat z budżetu państwa sięgnąć ma 143,2 tys. zł.

PKO BP wylicza, że w przypadku kredytu w wysokości 290 tys. zł na 25 lat całkowity koszt kredytu sięgnie 219,6 tys. zł. Pierwsza rata może wynieść 1483,09 zł, a od jedenastego roku raty równe wyniosą po 1760,66 zł.

Od poniedziałku 3 lipca młodzi Polacy mogą w ramach rządowego programu „Pierwsze mieszkanie” składać wnioski o „bezpieczny kredyt 2 proc.” w co najmniej czterech dużych bankach komercyjnych.

Dużo chętnych

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Minister finansów Andrzej Domański: Szanse na kredyt 0 proc. radykalnie spadają
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński bliżej Trybunału Stanu
Banki
Nadia Calviño, prezes EBI: Dwa satelity dla Polski to początek
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? Marszałek Sejmu podjął decyzję
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Banki
Prokuratura wzywa członków Rady Polityki Pieniężnej. Kotecki: To atak polityczny
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał