Czesi wyrzucają Rosjan i Białorusinów z banków

Czeskie banki zaczęły zamykać konta posiadaczom rosyjskiego i białoruskiego obywatelstwa, także tym, którzy mają czeską wizy pracowniczą i studencką. Wyrzucanie Rosjan z banków nasila się w całej Unii czy w krajach arabskich.

Publikacja: 17.05.2023 10:44

Czesi wyrzucają Rosjan i Białorusinów z banków

Foto: Adobe Stock

Według czeskiej gazety E15, chodzi o trzy duże czeskie banki - Creditas, UniCredit Bank i CSOB. Same Czech Creditas i UniCredit nie zaprzeczają, że likwidują konta Rosjanom i Białorusinom. CSOB zdementował takie informacje, ale przedstawiciele społeczności rosyjskiej w Czechach twierdzą, że jest odwrotnie.

Jako przykład przytaczają historię Rosjanki Iriny. Bank CSOB bez ostrzeżenia miał zablokować jej konto, z którego płaciła czynsz i na które otrzymywała wynagrodzenie.

Czytaj więcej

Czy Boeing i Airbus łamią sankcje? Części samolotowe wciąż płyną do Rosji

Lepiej się pozbyć, niż sprawdzać

Czeski dziennikarz Ondřej Soukup potwierdza, że czeskie banki od rosyjskiej napaści na Ukrainę starają się pozbyć rosyjskich i białoruskich klientów. „Banki zaczęły sprawdzać konta i osoby, które je otwierały. Pierwsze przypadki blokowania wystąpiły na wiosnę. Teraz banki zdecydowały, że bardziej opłaca im się zamknąć konta, niż drążyć, jakie to pieniądze (mają Rosjanie na kontach - red.) i w jaki sposób zostały otrzymane." W Czechach nawet wiza studencka nie uratowała posiadaczy rosyjskiego czy białoruskiego paszportu. 

Rosjanom, którzy wolą mieszkać za granicą, przysłużył się też sam Kreml, zawieszając wymianę informacji podatkowych z tzw. nieprzyjaznymi krajami, czyli Unią, USA, Australią, Japonią, Norwegią itd. A to tam setki tysięcy Rosjan woli żyć, zamiast w swojej ojczyźnie.

Nie tylko Czechy

Od czerwca np. największy bank na Cyprze, gdzie bytuje największa rosyjska diaspora, zamknie konta 4 tysięcy Rosjan. Irina Sliediewa, dyrektor generalny AcademConsult podkreśla, że „banki kanadyjskie i amerykańskie nie zmieniły warunków dla posiadaczy rachunków z paszportami rosyjskimi i białoruskimi jeżeli mają wizę studencką czy pracowniczą. Nasi uczniowie przez półtora roku nie mieli żadnych problemów. A w Europie zaobserwowaliśmy problematyczne momenty. Na przykład w Hiszpanii poproszono studentów o przyniesienie wielu różnych dokumentów”.

W kwietniu drugi co do wielkości bank Gruzji, TBC, ostrzegł klientów, aby zamrozi ich konta, jeśli zostaną przyłapani na łamaniu sankcji wobec Rosji. Rozmówcy Kommersant FM uważają, że powodem blokady może stać się np. pośrednictwo w imporcie równoległym.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach
Banki
Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji