Instytucje finansowe opracowały zbiór dobrych praktyk w reklamach kredytów finansowych

Koszt kredytu w reklamie ma być przedstawiony w sposób jednoznaczny i zrozumiały. Ale nie zawsze tak jest, dlatego firmy finansowe opracowały zbiór dobrych praktyk w tym zakresie.

Aktualizacja: 14.03.2016 17:40 Publikacja: 14.03.2016 14:28

Instytucje finansowe opracowały zbiór dobrych praktyk w reklamach kredytów finansowych

Foto: Bloomberg

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych, organizacja samorządu finansowego, zrzeszającego ponad 70 firm z siedmiu sektorów rynku finansowego, została sygnatariuszem „Dobrych praktyk w zakresie standardów reklamowania kredytu konsumenckiego". Dokument wypracowany został w ramach współpracy Związku Banków Polskich, Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Związku Firm Pożyczkowych ma charakter rekomendacyjny. Dzięki temu może wpłynąć na jednolitą praktykę reklamowania produktów finansowych.

Dobre praktyki formułują szczegółowe rekomendacje w obszarze konstruowania przekazów reklamowych, skierowane w głównej mierze do przedsiębiorstw rynku kredytowego, czy szerzej finansowego. Dokument skupia się na trzech aspektach: przedstawia sposób prezentacji treści pouczenia prawnego, zawiera ogólne wytyczne dla tworzenia materiałów reklamowych, a także precyzyjnie określa, jak powinna wyglądać reklama produktu kredytowego w zależności od nośnika, by była zrozumiała i przejrzysta dla odbiorców komunikatu.

Celem było stworzenie dokumentu opisującego dobre praktyki reklamy, wypracowane przez instytucje udzielające lub pośredniczące w udzielaniu kredytów konsumenckich, które byłyby akceptowane przez UOKiK. – Ten dokument stanie się pożytecznym narzędziem nie tylko dla kredytodawców, lecz także dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w jego działaniach kontrolnych dotyczących różnych przekazów reklamowych na rynku finansowym, a tym samym będzie pomocny w eliminowaniu z tego rynku podmiotów uciekających się do nieuczciwej konkurencji – mówi Norbert Jeziolowicz, dyrektor Zespołu Bankowości Detalicznej i Rynków Finansowych ZBP.

Ustawa o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 r. (w art. 7) nakazuje kredytodawcy lub pośrednikowi kredytowemu podawanie danych dotyczących kosztu kredytu w sposób „jednoznaczny, zrozumiały i widoczny". Jednak zdaniem KPF dopiero dobre praktyki przedstawiają odpowiednie definicje. Treść dobrych praktyk ma precyzyjnie formułować zasady tworzenia przekazu reklamowego. Odnoszą się one zarówno do wymaganej przepisami treści pouczenia prawnego, jak i sedna materiału reklamowego, określając nawet takie parametry, jak układ graficzny, wielkość czcionki, czy objętość i tempo tekstu odczytywanego przez lektora. Każdemu rodzajowi reklamy – telewizyjnej, radiowej, outdoroowej i internetowej – poświęcono w dokumencie odrębne zalecenia, w każdym przypadku mając na uwadze przede wszystkim jasność i czytelność przekazu z punktu widzenia konsumenta – potencjalnego kredytobiorcy.

– Dzięki takiemu podejściu instytucje finansowe reklamujące produkty kredytowe wypracowały przydatne wskazówki, w jaki sposób należy konstruować przekaz reklamowy, by spełniał on właściwą rolę informacyjną, zapewniając równocześnie poprawny jego odbiór przez potencjalnych klientów – komentuje Krzysztof Grabowski, doradca KPF ds. Ładu Korporacyjnego.

Prace nad dokumentem zasad dobrych praktyk zostały zainicjowane w marcu 2015 r. Sygnatariuszami dokumentu są trzy organizacje samorządu finansowego – ZBP, KPF i ZFP, a także Provident Polska. – Jestem przekonany, że szczegółowe rekomendacje, zastosowane w praktyce, pozwolą na takie reklamowanie produktów finansowych, by dla wszystkich stron przekazów reklamowych uczynić je jednoznacznie akceptowanymi. W efekcie pozwoli to uwolnić je od zarzutów wprowadzania w błąd, zarówno w odniesieniu do istotnych cech reklamowanego produktu, jak i praw i obowiązków klienta, korzyści i rodzajów ryzyka, wiążącego się z pozyskaniem reklamowanego kredytu, jego kosztów i okresu dostępności – mówi Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem