Deutsche Bank broni się przed pozwem: kontakty z Epsteinem były błędem

Od 2013 do 2018 roku Jeffrey Epstein był klientem Deutsche Bank. Patrząc wstecz na relacje biznesowe z mężczyzną, który wykorzystywał seksualnie młode kobiety, bank przyznał, że był to błąd, który nie powinien się wydarzyć. Bank nie chce jednak wypłacić odszkodowania.

Publikacja: 01.01.2023 11:00

Deutsche Bank broni się przed pozwem: kontakty z Epsteinem były błędem

Foto: Bloomberg

Deutsche Bank i JPMorgan Chase złożyły wniosek o oddalenie pozwów w Stanach Zjednoczonych związanych z ich kontaktami z przestępcą seksualnym Jeffreyem Epsteinem. Ani nie uczestniczyli, ani nie czerpali korzyści z handlu seksualnego swojego byłego klienta - napisały oba banki w dokumentach złożonych w sądzie federalnym na Manhattanie.

Czytaj więcej

Ofiary Epsteina pozywają duże banki. Deutsche Bank i JP Morgan Chase na celowniku

Pod koniec listopada grupa anonimowych kobiet złożyła pozwy przeciwko bankom. Oskarżają ich o czerpanie korzyści finansowych z nieżyjącego już menedżera funduszu hedgingowego, który został oskarżony o wykorzystywanie seksualne nastoletnich kobiet.

JPMorgan i Deutsche Bank argumentują, że kobiety nie mogły wykazać, że banki naruszyły przepisy dotyczące handlu ludźmi. Nie są odpowiedzialni także za nadużycia popełnione przez Epsteina ani nie są zobowiązani do ochrony kobiet przed Epsteinem.

Adwokat kobiet powiedział, że pozew „mówi sam za siebie”. To rozczarowujące, dodał adwokat, że banki nadal odmawiają przyjęcia odpowiedzialności.

Epstein przyznał się w 2008 roku do zmuszania nieletniej do prostytucji. Został skazany na 18 miesięcy więzienia. Po ponownym aresztowaniu pod zarzutem handlu ludźmi w celach seksualnych odebrał sobie życie w areszcie w sierpniu 2019 roku w wieku 66 lat.

Czytaj więcej

Barclays zawiesił milionowe premie dla byłego prezesa. Przez związki z Epsteinem

Jeffrey Epstein był klientem JPMorgan od około 2000 do 2013 roku i Deutsche Bank od 2013 do 2018 roku. „To był poważny błąd, że przyjęliśmy go jako klienta w 2013 roku – to nigdy nie powinno się zdarzyć” – napisał dyrektor generalny Christian Sewing do pracowników w 2020 roku. W lipcu 2020 roku nowojorski nadzór bankowy nałożył na bank grzywnę w wysokości 150 milionów dolarów, między innymi za niewłaściwe postępowanie w relacjach z Epsteinem.

Banki
Po raz pierwszy kobieta pokieruje bankiem centralnym Turcji
Banki
Koszty frankowego wyroku TSUE
Banki
Banki czekają na wyrok TSUE. Ile będzie je kosztował darmowy kredyt frankowiczów
Banki
Oprocentowanie lokat już nie spada
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse