Za powołaniem prof. Tyrowicz do RPP głosowało 51 senatorów, 43 było przeciwnych tej kandydaturze.
Prof. Joanna Tyrowicz wykłada ekonomię na na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Uniwersytecie w Regensburgu. Jest współzałożycielką i zarządzającą think-tanku GRAPE. W przeszłości przez wiele lat zajmowała się badaniami rynku pracy w Narodowym Banku Polskim.
Czytaj więcej
Rafał Sura złożył rezygnację z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej. Na jego miejsce Senat już w grudniu wytypował prof. Joannę Tyrowicz, ale nie jest jasne, czy ta kandydatura jest aktualna.
We wtorek jej kandydaturę do RPP pozytywie zaopiniowała senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych. Na przesłuchaniu przed komisją ekonomistka mówiła, że priorytetem każdego członka RPP powinno obecnie być obniżenie inflacji oraz usprawnienie komunikacji banku centralnego z uczestnikami życia gospodarczego. Wskazywała też, że nie da się stłumić dwucyfrowej inflacji bez ograniczenia popytu w gospodarce.
Według ustawy o NBP w skład RPP powinien wchodzić prezes banku centralnego w roli przewodniczącego oraz dziewięciu członków powołanych w równej liczbie przez Prezydenta RP, Sejm i Senat. Obecnie, po powołaniu do Rady prof. Tyrowicz, gremium to liczy ośmiu członków. Dwóch wakatów już od pół roku nie obsadził Sejm.