Recesja zbliża się do Europy

Dla prezesa największego banku w Niemczech inflacja jest głównym zmartwieniem, a odcięcie Europy od rosyjskiego gazu tylko przyspieszyłoby nadejście recesji.

Publikacja: 21.06.2022 21:00

Recesja zbliża się do Europy

Foto: Bloomberg

Inflacja w cenach towarów i usług konsumpcyjnych w strefie euro osiągnęła w maju nowy rekordowy poziom 8,1 proc., a Europejski Bank Centralny potwierdził zamiar rozpoczęcia w lipcu cyklu podwyżek stóp procentowych. Dodatkowo nad gospodarką Starego Kontynentu zbierają się czarne chmury w postaci możliwego odcięcia dostaw gazu z Rosji.

– Jedno jest jasne: jeśli nastąpi nagłe zatrzymanie rosyjskiego gazu, prawdopodobieństwo wcześniejszego nadejścia recesji jest znacznie wyższe. Nie ma co do tego wątpliwości – powiedział Christian Sewing, prezes Deutsche Banku, w wywiadzie dla CNBC.

Dodał, że obecnie mamy tak trudną sytuację, że prawdopodobieństwo recesji w Niemczech lub w Europie w 2023 r. lub rok później jest wyższe, niż prognozowano w poprzednich latach, a wpływ na to ma nie tylko wojna w Ukrainie.

Sewing przyznał, że największym problemem jest inflacja.

– Powiedziałbym, że inflacja jest czymś, co najbardziej mnie martwi i dlatego uważam, że sygnał, który otrzymaliśmy od banków centralnych, czy to z Fedu, ale teraz także z EBC, jest właściwym sygnałem – stwierdził.

– Musimy walczyć z inflacją, ponieważ w ostatecznym rozrachunku jest największą trucizną dla gospodarki – dodał Sewing.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Banki
Oprocentowanie lokat już nie spada
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach
Banki
Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca