Deutsche Bank nie chce zerwać z Rosją. Inwestorzy oburzeni

Deutsche Bank poinformował, że nie wycofuje się całkowicie z Rosji, wywołując tą decyzją gniew inwestorów. Reszta banków z Wall Street zerwała więzi z tym krajem w związku z inwazją na Ukrainę.

Publikacja: 11.03.2022 13:52

Deutsche Bank w Moskwie

Deutsche Bank w Moskwie

Foto: Bloomberg

Banki i zarządzający aktywami dołączyli do wielu innych zachodnich firm, które wycofują się z Rosji po serii sankcji nałożonych na ten kraj przez społeczność międzynarodową – informuje Reuters.

„Często jesteśmy pytani, dlaczego nie wycofujemy się całkowicie z Rosji. Odpowiedź brzmi, że byłoby to sprzeczne z naszymi wartościami” – powiedział dyrektor generalny Christian Sewing w notatce skierowanej do pracowników Deutsche Banku. Dodał, że „nie byłoby to właściwe, jeśli chodzi o zarządzanie relacjami z klientami i pomaganie im w zarządzaniu ich sytuacją”.

Bill Browder, inwestor prowadzący kampanię na rzecz ujawnienia korupcji, powiedział, że pozostając w Rosji, największy niemiecki bank „jest w całkowitej sprzeczności z międzynarodową społecznością biznesową i spowoduje to zarówno protesty, utratę reputacji i relacji biznesowych na Zachodzie”.

Tim Ash, starszy strateg rządowy na rynkach wschodzących w BlueBay Asset Management, powiedział, że to co robi Deutsche Bank to „po prostu za mało”. „Być może Deutsche Bank musi spojrzeć świeżym okiem na swoje własne ramy ESG (środowiskowe, społeczne, zarządzanie)” – powiedział w rozmowie z Reuterem.

Duże banki z Wall Street w tym tygodniu poinformowały, że opuszczają rosyjski rynek. Goldman Sachs Group i JPMorgan Chase jako pierwsze amerykańskie banki zawiesiły działalność w Rosji. Najwięksi na świecie brokerzy ubezpieczeniowi Marsh i Aon również poinformowali, że wstrzymują działalność w Rosji.

Czytaj więcej

Zagraniczne firmy uciekają z Rosji. Zostawiają majątek, wstrzymują sprzedaż i dostawy
Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym