Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 31.03.2017 07:24 Publikacja: 30.03.2017 21:29
2 zdjęcia
ZobaczFoto: Fotorzepa/Marta Bogacz
Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Polski Fundusz Rozwoju i włoski UniCredit upraszczają strukturę transakcji kupna akcji Banku Pekao. Instytucje podpisały aneks do zawartej w grudniu umowy, w wyniku którego transakcja nie będzie przebiegała dwuetapowo, ale PZU i PFR kupią akcje banku bezpośrednio i w jednej transzy. Chodzi o 32,8 proc. kapitału Pekao, które kosztować będzie w sumie 10,6 mld zł (20 proc. kupi PZU, pozostałe 12,8 proc. PFR).
Pierwotny plan zakładał, że w pierwszym etapie PZU miało przejąć 100 proc. udziałów w spółce celowej (SPV – Special Purpose Vehicle), która będzie właścicielem akcji Pekao dających 20 proc. ogólnej liczby głosów. W tym samym momencie PFR miał bezpośrednio kupić 10 proc. akcji. W drugim etapie, przeprowadzonym nie wcześniej niż po 60 dniach od pierwszego, PFR miał kupić bezpośrednio pozostałe akcje (2,8 proc.). Chodziło o to, aby uniknąć konieczności przeprowadzania wezwania – w ciągu 60 dni można kupić nie więcej akcji niż 10 proc. w głosach, powyżej tego progu konieczne jest wezwanie (spółka była krytykowana za to rozwiązanie). Zmiana sposobu przeprowadzenia transakcji wynika prawdopodobnie stąd, że od 17 marca zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o ofercie publicznej, co doprowadziło do uchylenia obowiązku przeprowadzania tzw. małych wezwań.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z włoską spółką Albergo Alexandra Sarl umowę kredytu inwestycyjnego na kwot...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Rynek bankowy przechodzi rewolucję pokoleniową. Do 2035 roku, cyfrowo biegłe pokolenia Z i Alfa będą stanowić zn...
Spółki podpisały term sheet, co jest kolejnym krokiem w przygotowaniu przyszłej transakcji i zacieśnieniem wsp...
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański...
Dla kogo korzystne jest kolejne orzeczenie unijnego trybunału w sprawie rozliczeń frankowiczów i banków? ZBP prz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas