Aktualizacja: 31.03.2017 07:24 Publikacja: 30.03.2017 21:29
2 zdjęcia
ZobaczFoto: Fotorzepa/Marta Bogacz
Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Polski Fundusz Rozwoju i włoski UniCredit upraszczają strukturę transakcji kupna akcji Banku Pekao. Instytucje podpisały aneks do zawartej w grudniu umowy, w wyniku którego transakcja nie będzie przebiegała dwuetapowo, ale PZU i PFR kupią akcje banku bezpośrednio i w jednej transzy. Chodzi o 32,8 proc. kapitału Pekao, które kosztować będzie w sumie 10,6 mld zł (20 proc. kupi PZU, pozostałe 12,8 proc. PFR).
Pierwotny plan zakładał, że w pierwszym etapie PZU miało przejąć 100 proc. udziałów w spółce celowej (SPV – Special Purpose Vehicle), która będzie właścicielem akcji Pekao dających 20 proc. ogólnej liczby głosów. W tym samym momencie PFR miał bezpośrednio kupić 10 proc. akcji. W drugim etapie, przeprowadzonym nie wcześniej niż po 60 dniach od pierwszego, PFR miał kupić bezpośrednio pozostałe akcje (2,8 proc.). Chodziło o to, aby uniknąć konieczności przeprowadzania wezwania – w ciągu 60 dni można kupić nie więcej akcji niż 10 proc. w głosach, powyżej tego progu konieczne jest wezwanie (spółka była krytykowana za to rozwiązanie). Zmiana sposobu przeprowadzenia transakcji wynika prawdopodobnie stąd, że od 17 marca zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o ofercie publicznej, co doprowadziło do uchylenia obowiązku przeprowadzania tzw. małych wezwań.
W Banku Millennium liczba ugód z frankowiczami spadła kwartał do kwartału, ale liczba nowych roszczeń od klientó...
Wyjście z Polski dużej hiszpańskiej grupy Santander pokazuje, że nawet na wydawałoby się poukładanym rynku wszys...
Bank ING BSK zarobił ponad miliard złotych w pierwszych trzech miesiącach roku. Trudniejsze mogą być kolejne mie...
Litewska sejmowa komisja antykorupcyjna oczekuje od Banku Litwy wyjaśnień w sprawie firmy, która przeprowadziła...
Bank zanotował w I kwartale wysoki wzrost popytu ze strony klientów biznesowych. Klienci indywidualni nie dopisa...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas