Polacy zapatrzeni w lokaty

Polacy nie inwestują, bo najbardziej ufają tradycyjnym produktom bankowym. Niechętnie inwestują w akcje i obligacje - wynika z badania ING.

Aktualizacja: 13.04.2017 14:03 Publikacja: 13.04.2017 13:52

Polacy zapatrzeni w lokaty

Foto: 123rf.com

Konta oszczędnościowe i lokaty są uznawane przez Polaków za najatrakcyjniejsze instrumenty lokowania oszczędności – wynika z badania „Finansowy Barometr ING". Mieszkańcy Polski, w porównaniu z konsumentami z zachodniej Europy, charakteryzują się większą niechęcią do inwestowania w akcje i obligacje.

Z badania ING wynika, że większość Polaków woli lokować oszczędności, niż je inwestować. Największą popularnością cieszą się tradycyjne instrumenty - konta oszczędnościowe i lokaty terminowe w bankach. Posiadanie tych pierwszych deklaruje 77 proc. Polaków, a lokat 42 proc. To znacząco więcej niż przeciętnie w Europie (odpowiednio 69 proc. i 31 proc.). Częściowo może to wynikać z faktu wyższych stop procentowych w Polsce niż na Zachodzie. Jednak sytuacja może się niebawem zmienić, bo stopy procentowe u nas są nadal niskie a napływ depozytów do banków duży, co powoduje, że nowe lokaty mają średnie oprocentowanie rzędu 1,4-1,6 proc. W połączeniu z powrotem inflacji (2 proc. r/r w marcu) oraz podatkiem od zysków kapitałowych, lokaty przynoszą realną stratę.

9 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Banki
OZE, magazyny energii, wodór i wychwytywanie CO2 na celowniku EBOR w Polsce
Banki
SBB: po kredytach frankowych czas na walkę z kredytami złotowymi
Banki
Dobre wyniki gigantów finansowych z Wall Street
Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego