Ktoś wyprzedaje akcje Sbierbanku, wartość banku gwałtownie spada

Dzień po rozmowie Biden-Putin największy bank na wschód od Wisły przeżył eksplozję obrotów na giełdzie w Moskwie. Ktoś wyprzedał potężną liczbę akcji rosyjskiego giganta. Skutkowało do najsilniejszym spadkiem notowań w tym roku. Wartość rynkowa Sbierbanku zmniejszyła się w ciągu miesiąca o równowartość 90 miliardów złotych.

Publikacja: 10.12.2021 11:54

Ktoś wyprzedaje akcje Sbierbanku, wartość banku gwałtownie spada

Foto: Bloomberg

Dzień po negocjacjach prezydentów USA i Rosji na moskiewskiej giełdzie obroty papierami wartościowymi państwowego Sbierbanku osiągnęły 72,5 mld rubli. To absolutny rekord, który jest o 8 mld rubli wyższy niż poprzednie maksimum ustanowione ponad 12 lat temu - w czerwcu 2009 r.

Rekordowym obrotom towarzyszył spadek notowań poniżej 300 rubli za akcję. Od początku listopada bank stracił 20 proc. swojej wartości, tracąc dwie trzecie wzrostu kapitalizacji odnotowanego w ciągu roku.

Na czwartkowej aukcji Sbierbank potaniał jeszcze mocniej, ale pod koniec dnia wyszedł na plus do poziomu około 301 rubli na akcję (+ 1,37 proc.).

- Inwestorzy pozbywają się rosyjskich papierów wartościowych ze względu na ryzyko geopolityczne - możliwe sankcje wobec sektora finansowego w przypadku zaostrzenia sytuacji na granicy ukraińskiej - mówi Aleksnder Charutunian, główny ekonomista Russ-Invest, dla portalu finanz.ru

Sbierbank jest szczególnie wrażliwy na nastroje inwestorów zagranicznych, ponieważ są oni właścicielami 44 proc. jego akcji. Kontrolny pakiet – 52 proc. – należy do państwa, podczas gdy rosyjskie osoby prawne i osoby fizyczne posiadają odpowiednio 2 proc. i 4 proc..

Szczyt Putin-Biden nie przyniósł przełomu: godzinę po jego zakończeniu departament stanu w imieniu zastępcy sekretarza stanu Vitorii Nuland zagroził sankcjami „na poziomie Korei Północnej”. Oznaczało by to całkowitą izolacją Rosji i jej finansów. Źródła Bloomberg wyjaśniły, że Biały Dom rozważa ograniczenia dotyczące wymienialności rubla.

Czytaj więcej

Rosyjski bank opuszcza Europę Wschodnią przez sankcje

- Chodzi najprawdopodobniej o zakaz prowadzenia korespondencyjnych kont walutowych dla rosyjskich banków. Bez takich kont nie da się przeprowadzać transakcji np. w dolarach czy euro – tłumaczył VPost Eric Ferrari - założyciel i główny prawnik waszyngtońskiej kancelarii prawniczej Ferrari & Associates. , ekspert do spraw sankcji.

- Jeśli taki scenariusz się ziści, byłoby to znaczne zaostrzenie sankcji USA i mogłoby zmusić wiele zagranicznych instytucji finansowych do ponownego rozważenia działalności, którą prowadzą w Rosji lub z Rosją – uważa Ferrari.

- To właśnie ryzyko sankcji spowodowało załamanie notowań Sbierbanku w ostatnim miesiącu, zgadza się Wiktor Tuniew dyrektor zarządzający spółki zarządzającej Agidel. Wraz z Sbierbankiem spadła wartość rynkowa drugiego państwowego giganta - VTB (- 19 proc.) i wielu banków prywatnych.

Eksperci zastanawiają się, kto był w stanie skupić tak wielką liczbę akcji Sbierbanku, rzuconą na rynek przez zagranicznych posiadaczy.

Czytaj więcej

Kreatywna księgowość Banku Rosji. Kto kupił obligacje skarbowe?
Banki
To koniec prawdziwej bankowości w Rosji. Reżim kładzie rękę na kontach
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Banki
Ważą się losy banków i kredytobiorców. Wskaźnik WIBOR oceni unijny Trybunał
Banki
Stopy procentowe bez zmian, RPP robi sobie przerwę po majowym cięciu. Co dalej?
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Banki
Na EKF lawina pochwał za pomysł połączenia PZU i Pekao