Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała uchwałę pozwalającą bankom na podniesienie kapitałów poprzez obligacje zamienne oraz obligacje długoterminowe o terminie wykupu od dziesięciu do 30 lat.
– Uchwała będzie dyskutowana na wrześniowym posiedzeniu KNF. Jeśli nie będzie uwag, na tym samym posiedzeniu odbędzie się głosowanie nad jej przyjęciem – zapowiada Stanisław Kluza, przewodniczący KNF. Obligacje będą mogły być emitowane także w euro, dolarach oraz frankach szwajcarskich.
– Chcemy wykorzystać istniejący w prawie bankowym zapis umożliwiający zaliczenie do funduszy własnych pierwszej kategorii innych instrumentów niż kapitał akcyjny oraz wypracowany zysk – tłumaczy Andrzej Stopczyński, dyrektor pionu bankowego w Komisji Nadzoru Finansowego. Zarówno zaliczanie nowych instrumentów, jak i ich wycofywanie z funduszy podstawowych będzie mogło nastąpić za zgodą nadzoru. – Emisja akcji jest czasochłonna, nie zawsze możliwa do przeprowadzenia ze względu na potencjalne przekroczenie pewnych progów w akcjonariacie – podkreśla Stopczyński. Szef pionu bankowego ujawnił, że już teraz dwa banki są zainteresowane nowym sposobem wzmocnienia kapitałów.
– To bardzo dobra wiadomość dla sektora bankowego. Uchwała przygotowana przez KNF z pewnością ułatwi wzmocnienie kapitałowe polskich banków bez konieczności zmian w ich strukturze własnościowej – ocenia Przemysław Gdański, członek zarządu BRE Banku.
Przedstawiciele KNF podkreślają, że współczynnik wypłacalności w sektorze wzrósł z 10,8 proc. przed rokiem do 12,5 proc. na koniec czerwca, ale jest on zróżnicowany i są banki, które powinny wzmocnić swoje kapitały, jeśli chcą się aktywnie rozwijać i konkurować na rynku. Nie chcieli wymienić poszczególnych banków.