To dostosowanie do nowych warunków systemów informatycznych będzie najwięcej kosztować instytucje finansowe. Koszt zmian w systemach IT zależy od tego, jak nowoczesne systemy są w danym banku i jak duże konwersje trzeba będzie przeprowadzić.
[wyimek]22,7 mld zł może wynieść koszt zmiany waluty poniesiony przez NBP, administrację państwową, firmy i sektor finansowy[/wyimek]
– Szczęśliwie się składa, że większość polskich banków ma bardzo nowoczesne systemy. Mimo to i tak bankowcy muszą dokonać w nich zmian – mówi Krzysztof Rybiński, partner Ernst & Young. – To będzie największe wyzwanie, kluczowa kwestia, bo narażona na duże prawdopodobieństwo wystąpienia błędu.
[srodtytul]Zmiany w bankomatach[/srodtytul]
Według Narodowego Banku Polskiego przybliżona wartość dodatkowych kosztów, jakie w samym sektorze bankowym mogą pochłonąć przygotowania organizacyjne do zmiany systemów informatycznych, oraz uruchomienie rozliczeń gotówkowych i bezgotówkowych, przy podwójnym obiegu waluty (złoty, euro) wynosi: około 0,14 proc. PKB (w ciągu pierwszych dwóch miesięcy po wprowadzeniu euro), około 0,20 proc. PKB (przez miesiąc) oraz około 0,26 proc. PKB (przez pół roku).