Zmiana warty w bankach

Za kilka miesięcy możemy poznać nazwisko nowego szefa BPH – dowiedziała się „Rz”. Na początku przyszłego roku zmienią się prezesi co najmniej pięciu banków. Właściciele promują wewnętrzne awanse

Publikacja: 03.12.2009 01:54

Siedziba Banku BPH w Warszawie przy Towarowej

Siedziba Banku BPH w Warszawie przy Towarowej

Foto: Fotorzepa, Piotr Kała Pio Piotr Kała

Z informacji „Rz” wynika, że w pierwszej połowie przyszłego roku prawdopodobna jest zmiana na stanowisku szefa BPH.

– Zmiany na najwyższych stanowiskach w bankach nie dziwią, można spodziewać się kolejnych, i to w najbliższych miesiącach – mówi prezes jednego z banków.

GE Money Bank i BPH czekają na zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na fuzję obu instytucji. Do chwili wydania tej zgody – KNF ma się wypowiedzieć w tej sprawie jeszcze w grudniu – a także przez pierwsze miesiące połączenia obu banków nie należy spodziewać się rewolucyjnych zmian w zarządzie.

– Amerykanie mogą chcieć skrócić kontrakt pana Wancera. Wszystko zależy od tego, jak będzie się układała im współpraca – mówi bankowiec, który był związany z BPH. – Amerykanie przyzwyczajeni są do podejmowania strategicznych decyzji dotyczących ich spółek i narzucania ich do wykonania lokalnym menedżerom. Dlatego też być może woleliby na tym stanowisku „swojego” człowieka.

Jeden z przedstawianych przez naszych rozmówców scenariuszy zakłada, że nic się nie zmieni do końca kadencji obecnego zarządu, czyli do czerwca 2010 r. Natomiast w czerwcu przyszłego roku lub wcześniej Józef Wancer ogłosi, że nie będzie się starał o powołanie na kolejną kadencję zarządu.

Szef BPH miałby to zrobić nie tylko ze względu na sugestie nowego właściciela, ale również ze względu na własne plany. Jego współpracownicy mówią, że mimo iż pracował przez wiele lat dla amerykańskiego Citi, to odzwyczaił się od tamtejszej kultury korporacyjnej.

– Czy na ostatnim okrążeniu przed metą pyta się zawodnika, czy chce rezygnować? – tak Józef Wancer odpowiedział na nasze pytanie o potencjalną rezygnację ze stanowiska. Przedstawiciele GE odmówili komentarza w tej sprawie.

Józef Wancer może się znaleźć w coraz liczniejszym gronie byłych prezesów dużych polskich banków. Tylko do końca roku szefem ING Banku Śląskiego będzie Brunon Bartkiewicz, do 11 stycznia 2010 r. w Pekao SA będzie rządził Jan Krzysztof Bielecki. Nowych prezesów będą miały też: DnB Nord, Pocztowy i Meritum. W każdym z nich głównym menedżerem jest obecnie osoba pełniąca obowiązki prezesa. W minionym tygodniu zmienił się niespodziewanie także głównodowodzący Deutsche Banku PBC. Marek Kulczycki ustąpił ze stanowiska. W tym przypadku rewolucji nie było, jego miejsce zajął wiceprezes banku Leszek Niemycki.

– Właściciele po kryzysie niejednokrotnie chcą zmienić model swojego biznesu na taki, w którym obecny prezes może się nie sprawdzić. Znaczenie mają także wyniki poszczególnych instytucji – mówi jeden z bankowców. Jego zdaniem powyższe powody były przyczyną zmian w banku DnB Nord i Deutsche Banku PBC.

W bankach, w których kryzys stał się przyczyną roszad personalnych, pewna jest zmiana stylu zarządzania spółką, nie wykluczone są zwolnienia.

W DnB Nord p.o. prezesa jest Bartosz Chytła, który dotychczas odpowiadał za bankowość detaliczną. Z informacji „Rz” wynika, że nie jest przesądzone, czy akcjonariusze powołają go na stanowisko prezesa, ale na pewno jego kandydatura jest rozważana. Bank Pocztowy też ma obecnie p.o. prezesa, którym jest Tomasz Bogus (wcześniej był w zarządzie), i on ma nadal kierować tą instytucją.

Powody rezygnacji Jana Krzysztofa Bieleckiego z prezesury w Pekao SA nie są znane. Finansiści obstawiają, że były premier wróci do polityki. Wśród jego potencjalnych następców najczęściej wymienia się Luigiego Lovaglio (wiceprezes Pekao SA) i Alicję Kornasiewicz (zasiada w radzie nadzorczej banku). Do końca grudnia członkowie rady nadzorczej Pekao SA mogą zgłaszać swoich kandydatów na szefa banku.

Brunon Bartkiewicz wyjeżdża z Polski do centrali holenderskiego ING. Kto go zastąpi? Prawdopodobnie będzie to Michał Szczurek, który dziś zasiada w zarządzie tajlandzkiego banku z grupy ING, ale do marca tego rok był bliskim współpracownikiem Bartkiewicza.

Często wśród poważnych kandydatów na nowych prezesów wymienia się menedżerów pracujących w danej instytucji. Oznacza to, że właściciele stawiają na wewnętrzne awanse. To zła informacja dla tych byłych prezesów, którzy szukają pracy.

[ramka][srodtytul]Zmiany na stanowiskach prezesów [/srodtytul]

Jan Krzysztof Bielecki, Pekao SA>rządzi bankiem od 1 października 2003 roku>odejdzie 11 stycznia 2010 r.

Rezygnacja Jana Krzysztofa Bieleckiego wywołała burzę, szczególnie na politycznej scenie. Nie ustają spekulacje, co prezes Pekao SA będzie robił i jak szybko wróci do polityki.

Brunon Bartkiewicz ING Bank Śląski>rządzi spółką od czerwca 2004 r.>odejdzie z końcem tego roku

Rezygnacja Brunona Bartkiewicza była niespodziewana. Jego nowym zadaniem będzie nadzorowanie banku ING Direct w Anglii, Francji, we Włoszech i w Hiszpanii.

Marek Kulczycki Deutsche Bank PBC>kierował bankiem przez ponad 7 lat>złożył rezygnację 26 listopada 2009 r.

Marek Kulczycki nie żegna się z Deutsche Bankiem PBC, ma zostać członkiem rady nadzorczej tej instytucji. Jego miejsce zajął Leszek Niemycki, którego do banku ściągnął Kulczycki.

Jarosław Dąbrowski Bank DnB Nord>był prezesem od lutego 2004 roku>Przestał być szefem we wrześniu

Kiedy przyszedł do banku, ten zajmował 39. pozycję na rynku, obecnie jest 23. W tym czasie DnB Nord zmienił właściciela, połączył się z BISE i wszedł na rynek bankowości detalicznej.

Piotr Kamiński Bank Pocztowy >nominowany w czerwcu 2006 roku>Zrezygnował w październiku

Przyszedł do Pocztowego z zarządu PKO BP. Nieoficjalnie wiadomo, że startował w konkursach na członków zarządu PKO BP. W Pocztowym zastąpi go Tomasz Bogus.

Mariusz Karpiński Bank Meritum>był prezesem od stycznia 2008 r.>Odszedł w kwietniu tego roku

Meritum powstał na zgliszczach należącego do Aleksandra Gudzowatego Banku Współpracy Europejskiej. Nowy właściciel – fundusz Innova – chce stworzyć z Meritum bank uniwersalny.[/ramka]

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=e.wieclaw@rp.pl]e.wieclaw@rp.pl[/mail]

Z informacji „Rz” wynika, że w pierwszej połowie przyszłego roku prawdopodobna jest zmiana na stanowisku szefa BPH.

– Zmiany na najwyższych stanowiskach w bankach nie dziwią, można spodziewać się kolejnych, i to w najbliższych miesiącach – mówi prezes jednego z banków.

Pozostało 95% artykułu
Banki
Wakacje kredytowe będą przedłużone. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę
Banki
Zysk ING Banku Śląskiego jednak poniżej miliarda złotych
Banki
Stypułkowski i Bartkiewicz – odchodzące ikony bankowości
Banki
Austriackie władze ostrzegają Raiffeisen przed umową z rosyjskim oligarchą
Banki
Zysk Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań. Mocny początek roku