Rynek pieniężny Zmiany oficjalnych stóp procentowych wpływają bezpośrednio na stopy na rynku pieniężnym i, pośrednio, na oprocentowanie kredytów i depozytów oferowanych przez banki.
Oczekiwania przyszłych oficjalnych stóp procentowych wpływają na wysokość średnio- i długoterminowych stóp procentowych. W szczególności długoterminowe stopy procentowe po części zależą od oczekiwań rynku co do przyszłego przebiegu stóp krótkoterminowych.
Polityka pieniężna może również sterować oczekiwaniami dotyczącymi przyszłej inflacji podmiotów w gospodarce, a tym samym wpływać na kształtowanie się cen. Bank centralny z wysokim stopniem wiarygodności mocno kotwiczy oczekiwania stabilności cen. W tym przypadku podmioty gospodarcze nie muszą podnosić cen w obawie przed wyższą inflacją lub zmniejszać ich z obawy przed deflacją.
Ceny aktywów Wpływ na warunki finansowania w gospodarce i na oczekiwania rynkowe wywołany przez politykę pieniężną może doprowadzić do zmian cen aktywów (np. cen na giełdzie) i kursu walutowego. Zmiany kursów walut mogą wpływać na inflację bezpośrednio, o ile przywożone towary są bezpośrednio stosowane w konsumpcji, ale mogą również działać za pośrednictwem innych kanałów.
Oszczędności i decyzje inwestycyjne Zmiany stóp procentowych wpływają na decyzje inwestycyjne i oszczędności gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Na przykład, przy innych warunkach niezmienionych, wyższe stopy procentowe sprawiają, że mniej atrakcyjne staje się zaciąganie kredytów na finansowanie konsumpcji lub inwestycji.