– Zgodnie z ustawą – Prawo bankowe instytucję, która jest uprawniona do przetwarzania informacji stanowiących tajemnicę bankową, mogą utworzyć wyłącznie banki wspólnie z bankowymi izbami gospodarczymi. Wymogi tego przepisu spełnia Biuro Informacji Kredytowej SA, a nie podmiot o łudząco podobnej nazwie: Krajowe Biuro Informacji Kredytowej sp. z o.o. (KBIK) – podał Związek Banków Polskich w specjalnym oświadczeniu.
Przedstawiciele KBIK odpierają te zarzuty, powołując się na opinie prawników.
– Krajowe Biuro Informacji Kredytowej ma prawo do przetwarzania informacji stanowiących tajemnicę bankową. Zaprzeczanie temu jest nieetyczne i ma na celu wprowadzenie opinii publicznej w błąd – deklaruje Mirosław Sędłak, prezes zarządu Krajowego Biura Informacji Kredytowej.
Chodzi o zbieranie i przetwarzanie takich informacji, jak historia kredytowa, terminowość spłat czy zaległości klientów wobec banków. Spór wynika z odmiennej interpretacji art. 105 ust. 4 ustawy – Prawo bankowe, który dotyczy funkcjonowania tzw. rejestrów kredytowych.
Zgodnie z jego zapisami instytucję uprawnioną do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji stanowiących tajemnicę bankową mogą utworzyć wyłącznie banki wspólnie z bankowymi izbami gospodarczymi.