Reklama

Spór o tajemnicę

ZBP uważa, że rozpoczynające działalność Krajowe Biuro Informacji Kredytowej działa niezgodnie z prawem

Aktualizacja: 24.06.2011 04:03 Publikacja: 24.06.2011 04:02

Spór o tajemnicę

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

– Zgodnie z ustawą – Prawo bankowe instytucję, która jest uprawniona do przetwarzania informacji stanowiących tajemnicę bankową, mogą utworzyć wyłącznie banki wspólnie z bankowymi izbami gospodarczymi. Wymogi tego przepisu spełnia Biuro Informacji Kredytowej SA, a nie podmiot o łudząco podobnej nazwie: Krajowe Biuro Informacji Kredytowej sp. z o.o. (KBIK) – podał Związek Banków Polskich w specjalnym oświadczeniu.

Przedstawiciele KBIK odpierają te zarzuty, powołując się na opinie prawników.

– Krajowe Biuro Informacji Kredytowej ma prawo do przetwarzania informacji stanowiących tajemnicę bankową. Zaprzeczanie temu jest nieetyczne i ma na celu wprowadzenie opinii publicznej w błąd – deklaruje Mirosław Sędłak, prezes zarządu Krajowego Biura Informacji Kredytowej.

Chodzi o zbieranie i przetwarzanie takich informacji, jak historia kredytowa, terminowość spłat czy zaległości klientów wobec banków. Spór wynika z odmiennej interpretacji art. 105 ust. 4 ustawy – Prawo bankowe, który dotyczy funkcjonowania tzw. rejestrów kredytowych.

Zgodnie z jego zapisami instytucję uprawnioną do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji stanowiących tajemnicę bankową mogą utworzyć wyłącznie banki wspólnie z bankowymi izbami gospodarczymi.

Reklama
Reklama

Według ZBP Krajowe Biuro Informacji Kredytowej sp. z o.o. nie jest podmiotem uprawnionym do przetwarzania informacji stanowiących tajemnicę bankową ze względu na status swoich wspólników (w szczególności Krajowy Rejestr Długów BIG SA), ponieważ instytucja, która posiada podmiot niebankowy w składzie swojego akcjonariatu, nie spełnia wymogów prawa bankowego.

Tymczasem twórcy rozpoczynającego działalność KBIK, powołując się m.in. na opinię kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy, uważają, że ZBP nieprawidłowo interpretuje przepis.

– KBIK został utworzony przez 30 banków spółdzielczych i Krajowy Związek Banków Spółdzielczych, a więc drugą obok ZBP bankową izbę gospodarczą. Zatem wszystko się odbyło zgodnie z przepisami. Krajowy Rejestr Długów objął udziały w istniejącej już spółce – tłumaczy Anna Marcinkowska, pełnomocnik zarządu KRD ds. prawnych.

KRD stał się udziałowcem KBIK w maju. Przedstawiciele firmy uważają, że przepisy prawa bankowego mówią o tym, kto może stworzyć taką instytucję, a nie kto ma być jej udziałowcem w trakcie prowadzenia działalności.

KBIK chce zacząć sprzedawać bankom raporty we wrześniu, będą one zawierać zarówno informacje bankowe, jak i raporty scoringowe na podstawie danych dotyczących sytuacji firm z Krajowego Rejestru Długów.

– Podpisaliśmy umowy z kilkunastoma bankami, a około 40 deklaruje, że chce rozpocząć współpracę. Nie są to tylko banki spółdzielcze – mówi Andrzej Kulik, rzecznik prasowy KBIK.

Reklama
Reklama

Na początku czerwca dotychczasowego prezesa KBIK Eugeniusza Laszkiewicza (byłego prezesa Krajowego Związku Banków Spółdzielczych) zastąpił na tym stanowisku Mirosław Sędłak.

Banki
Szefowa Banku Rosji pod sąd. Jest wniosek do Trybunału w Hadze
Banki
BGK udzielił kredytu na przebudowę i modernizację hotelu w centrum… Rzymu
Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Reklama
Reklama