Włoch zastąpił na stanowisku szefa Pekao Alicję Kornasiewicz (pełniła tę funkcję do końca kwietnia, obecnie jest przewodniczącą Rady Nadzorczej Pekao). Wcześniej Lovaglio był pierwszym wiceprezesem i dyrektorem generalnym banku.
Komisja Nadzoru Finansowego udzielając zgody na objęcie stanowiska prezesa, bada m.in., czy kandydat daje rękojmię stabilnego i ostrożnego zarządzania bankiem. Lovaglio nauczył się polskiego, choć częściej używa w banku angielskiego ( zdał egzamin ze znajomości języka polskiego).
Obecny prezes Pekao ukończył studia w dziedzinie ekonomii i handlu na Uniwersytecie w Bolonii, a do zarządu banku dołączył we wrześniu 2003 roku. W Grupie UniCredit, do której należy bank, pracuje od 1973 roku. W 1997 roku został mianowany szefem Departamentu Planowania Strategicznego Grupy UniCredit i był angażowany w procesy fuzji UniCredito z nowo zakupionymi bankami.
Od 2000 do 2003 roku był zastępcą prezesa zarządu i dyrektorem wykonawczym Bulbank AD – największego banku w Bułgarii.
Z Bankiem Pekao SA Lovaglio rozpoczął współpracę w 1999 – był odpowiedzialny m.in. za integrację Pekao z Grupą UniCredit i połączenie Pekao z Bankiem BPH.