Bank PBP potrzebuje 53 mln zł

Straty poniesione na obligacjach Dolnośląskich Surowców Skalnych były tak duże, że akcjonariusze Polskiego Banku Przedsiębiorczości muszą dokapitalizować spółkę.

Publikacja: 05.06.2012 11:54

Maciej Stańczuk, prezes banku PBP

Maciej Stańczuk, prezes banku PBP

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Właściciele Polskiego Banku Przedsiębiorczości na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy podjęli uchwałę o podniesieniu kapitałów banku o ponad 53 mln zł – poinformowała spółka w komunikacie. Dokapitalizowanie PBP Banku odbędzie się w drodze emisji prywatnej z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy – funduszu private equity Abris Capital Partners (ma 55 proc. akcji) i Domu Maklerskiego IDMSA (45 proc.). Zgodnie z informacją banku, proces podnoszenia kapitałów banku zakończy się najpóźniej w lipcu tego roku

Władze PBP (dawniej West LB Polska) nie ukrywają, że emisja jest konieczna z uwagi na straty poniesione na zakupie obligacji Dolnośląskich Surowców Skalnych. – PBP kupił bowiem obligacje bankruta który nie poradził sobie z budową autostrady A2 o wartości nominalnej około 60 mln zł. Z raportu rocznego DM IDMSA wynikało, że odpis na portfelu oznacza, że bank zamyka rok 2011 stratą 49,4 mln zł Ostateczne dane finansowe PBP Banku za rok ubiegły będą znane w połowie czerwca

- Bez „efektu DSS" bank zakończyłby ubiegły rok zyskiem. Jest to warte podkreślenia, ponieważ dla PBP Banku był to pierwszy rok działania po zmianie właścicieli, strategii i nazwy. Zaczynaliśmy 2011 jak start-up, praktycznie z pustym portfelem kredytowym, który udało nam się odbudować, pozyskać zaufanie wielu nowych klientów i tym samym potwierdzić, że przygotowana strategia jest dobra - mówi Maciej Stańczuk, prezes PBP.

- Konsekwencje zaangażowania w obligacje DSS są  dla nas tym bardziej przykre, że obligatariusze, w tym bank, zostali wprowadzeni w błąd, najprawdopodobniej umyślnie przez ówczesny zarząd spółki razem z niektórymi innymi wierzycielami, wyprowadzając ze spółki środki na cele niezgodne z ustaleniami formalno-prawnymi (m.in. zapisami zawartymi w prospekcie emisyjnym obligacji DSS). Dlatego też rozważamy podjęcie stosownych kroków prawnych – dodaje prezes..

Według wstępnych wyników za I kwartał, na koniec marca suma bilansowa banku wyniosła 1,7 mld zł (wzrosła w ciągu roku o 30 proc.), zysk netto sięgnął 2,1 mln zł, a współczynnik wypłacalności 23,5 proc.

Akcje PBP nie są notowane na warszawskiej giełdzie. Z kolei kurs akcji DM IDMSA spada dziś o 1,6 proc. Broker będzie musiał dołożyć do inwestycji około 24 mln zł. Na mniejszościowy pakiet broker wydał pod koniec 2010 r. 112,5 mln zł.

Praca
Wiemy, jaka jest praca marzeń Polaka
Gaz
Trop do wybuchów na Nord Stream prowadzi na Ukrainę i warszawskie Powiśle
Technologie
Chiny stworzą superodpornych żołnierzy. Przerażające manipulacje genami
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Banki
Rosyjskie banki podłączone do chińskiego systemu. Chińczycy dobrze na tym zarobią
Banki
Adam Glapiński wchodzi w buty polityka? Kotecki: tak to wygląda przed wyborami