KNF wydała skierowaną do banków rekomendację T, której celem jest uelastycznienie podejścia banków do udzielania kredytów detalicznych, m.in. ratalnych i gotówkowych.
Nowe zalecenia nadzoru oznaczają odejście od ustalania przez KNF maksymalnych wartości relacji wydatków związanych z obsługą zobowiązań kredytowych do średnich dochodów netto klienta. Teraz wartość tego wskaźnika powinna być określona przez zarząd banku i ustalana w zatwierdzonej przez jego radę nadzorczą strategii zarządzania ryzykiem.
W obowiązującej dotychczas rekomendacji T łączna kwota rat nie mogła przekraczać 50 proc. dochodów klienta, a w przypadku osób zarabiających powyżej średniej krajowej nie mogła być wyższa niż 65 proc. zarobków.
Pobudzić konsumpcję
Według ekspertów obowiązujące dotychczas regulacje spowodowały zahamowanie akcji kredytowej dla konsumentów, a część osób została wypchnięta z sektora bankowego do drogich firm pożyczkowych, niepodlegających nadzorowi.
O ile w 2010 roku wartość bankowego portfela kredytów konsumpcyjnych przekraczała 134 mld zł, to pod koniec ubiegłego roku było to już tylko 123 mld zł. Bankowcy i ekonomiści liczą na to, że złagodzenie zasad udzielania pożyczek gotówkowych i ratalnych pobudzi akcję kredytową, a w efekcie wesprze także konsumpcję, ważną dla wzrostu gospodarczego.