Zyski UBS w okresie kwiecień -czerwiec napompowała bankowość inwestycyjna. Wynik brutto w tym segmencie wyniósł 775 milionów franków (833 miliony dolarów) wobec 92 milionów franków straty rok wcześniej. Zysk w pionie zarządzania majątkiem (wealth management) zwiększył się o 11 proc. do 557 mln CHF, zaś zarobek netto tego finansowego giganta wyniósł 690 mln franków wobec  524 mln w drugim kwartale 2012 r. Wstępnie o swoich wynikach  UBS informował w ubiegłym tygodniu. Rezultat netto okazał się lepszy od prognozowanego przez analityków. Szwajcarski bank wypracował taki wynik mimo odłożenia 885 milionów franków na koszty związane z toczącym się postępowaniem w USA z powodu sprzedaży obligacji hipotecznych.

- UBS jest beneficjentem lepszej kondycji rynków dzięki szybszemu delewarowaniu (uniezależnianiu się od kredytu-red), wyższym przychodom z rynków kapitałowych i większej aktywności w bankowości prywatnej - oceniają Huw van Steenis i Hubert lam, analitycy nowojorskiego banku Morgan Stanley. Zalecają oni przeważanie akcji szwajcarskiego banku w portfelach inwestycyjnych. Oczekują też, że szybsze niż planowano delewarowanie i  odbudowa siły kapitałowej UBS pozwolą na wypłacenie dużej dywidendy w 2015 r.

W drugim kwartale UBS zmniejszył aktywa ważone ryzykiem o 20 miliardów franków przekraczając już plan na cały rok. Dzięki temu zdołał podnieść współczynnik adekwatności kapitałowej z 10,1 proc. do 11,2 proc. - Szybsze pozbywanie się aktywów  nie związanych z działalnością podstawową oznacza, że w przyszłości UBS będzie miał lepszy bilans - uważa Matt Spick, londyński analityk Deutsche Banku.

Odkupienie toksycznych aktywów od Szwajcarskiego Banku Narodowego spowoduje, że wskaźnik wypłacalności UBS zwiększy się o 70-90 punktów bazowych w czwartym kwartale. Na zyski ta transakcja, jak przewiduje kierownictwo UBS, nie będzie miała wpływu. Aktywa ważone ryzykiem wzrosną o 3-7 miliardów franków.

Utworzenie toksycznego funduszu w banku centralnym było elementem planu ratowania UBS pięć lat temu w apogeum kryzysu finansowego. Trafiły do niego instrumenty o wartości 38,7 miliarda franków, rząd wsparł kapitałowo bank zastrzykiem w wysokości 6 miliardów franków, zaś bank centralny udzielił pożyczki. UBS uzyskał opcję odkupienia aktywów znajdujących się w toksycznym funduszu, kiedy spłaci  pożyczkę Szwajcarskiemu Bankowi Narodowemu. UBS zapłaci za nie miliard franków plus 50 proc. wartości aktywów powyżej tej kwoty.