Średnia wieku osób finansowo wykluczonych – czyli tych, które nie posiadają dostępu do usług bankowych – wynosi 40 lat. W tej grupie nieznacznie przeważają kobiety (55 proc. ), a 51 proc. to osoby pozostające w związku małżeńskim – wynika z badania firmy Mastercard przeprowadzonego w sześciu krajach europejskich: w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Polsce i Rosji.
Najliczniejsza grupa w segmencie finansowo wykluczonych (40 proc.) nie otrzymywała żadnej formy płatności, wynagrodzenia, zasiłku itp. w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a 35 proc. z nich uzyskiwało w tym okresie różnego rodzaju zarobki.
Wśród osób, które nie mają dostępu do usług bankowości elektronicznej, największa grupa (36 proc. ) otrzymywała w ciągu ostatnich trzech miesięcy zasiłek z opieki społecznej, podczas gdy jedna trzecia z nich (33 proc.) uzyskiwała różnego rodzaju zarobki.
W obydwu grupach przeważa ten sam powód, dla którego respondenci nie posiadają rachunku bankowego – jedna czwarta z nich twierdzi, że nie posiada wystarczającej ilości pieniędzy. Inne podawane powody to: „nie chcę lub nie potrzebuję rachunku bankowego", „nie lubię banków" bądź „nie mam do nich zaufania".
Zamiast korzystania z takich funkcjonalności rachunku bankowego, jak: polecenia zapłaty, bankowość internetowa lub możliwość zakupu towarów z upustem w sklepach internetowych, większość osób z tej grupy płaci gotówką czynsz (98 proc.) i za media (95 proc.), a pieniądze przechowuje w doniczkach, skrzynkach i tajnych skrytkach w domu – podaje raport.