W efekcie marża kredytu złotowego na 240 tys. zł w przypadku kupna nieruchomości wartej 300 tys. zł, w standardowej ofercie, wynosi już ponad 2,5 proc. Jednak w przypadku coraz powszechniejszych ofert promocyjnych średnie marże są o ok. 0,8–0,9 pkt proc. niższe i średnio wynoszą 1,7 proc. – wynika z danych porównywarki Comperia.pl. Podwyżki standardowych marż wprowadziły m.in. BZ WBK, Millennium, PKO BP, Credit Agricole, choć zazwyczaj nie przekraczały 0,2 pkt proc.
Korekta marż w górę lub w dół była uzależniona od konkretnego typu kredytu, przede wszystkim od LtV (relacja kwoty kredytu do wartości nieruchomości). Banki dopasowywały ofertę do rekomendacji S, która m.in. wprowadziła obowiązek posiadania co najmniej 5-proc. wkładu własnego, choć część banków stosuje ostrzejsze wymogi.
Z danych Comperia.pl wynika, że kredytów z 5-procentowym wkładem własnym udziela obecnie 11 banków.
Banki uzależniają wysokość marży od tego, czy klient korzysta jednocześnie z innych produktów.
– Dla klientów zainteresowanych równocześnie długoterminowymi inwestycjami i produktami ochronnymi przygotowaliśmy pakiet inwestycyjno-ubezpieczeniowy z marżą zdecydowanie niższą w stosunku do stawek obowiązujących, która w zależności od poziomu LtV może wynieść już od 1,39 proc. – mówi Agnieszka Pilarek, dyrektor biura bankowości hipotecznej Deutsche Bank Polska.