Już wiosną ruszy bankowa baza danych dla spadkobierców.

Banki chcą uruchomić wymianę informacji o tzw. martwych rachunkach jeszcze przed wejściem w życie ustawy.

Publikacja: 09.01.2015 09:25

Banki chcą uruchomić bazę wymiany informacji o rachunkach należących do zmarłych osób, jeszcze przed

Banki chcą uruchomić bazę wymiany informacji o rachunkach należących do zmarłych osób, jeszcze przed wejściem w życie ustawy.

Foto: Fotorzepa

W przyszłym tygodniu w Senacie odbędzie się pierwsze czytanie ustawy, która m.in. ułatwi uzyskanie informacji o rachunkach osób zmarłych. Ale banki obiecują, że baza zostanie uruchomiona już w najbliższych tygodniach i będzie prowadzona przez Krajową Izbę Rozliczeniową.

– Jest już w trakcie wdrażania. Zakładamy, że operacyjnie zacznie działać wiosną 2015 r. Już kilkanaście banków podpisało umowę, a do bazy będą się przyłączać kolejne – mówi Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich. Tłumaczy, że rejestr „Spadkobierca" będzie działał na zasadzie jednego okienka.

W praktyce będzie to wyglądało tak, że do banku będzie mogła się zgłosić osoba z tytułem do spadku lub poświadczeniem dziedziczenia i poprzez rejestr prowadzony przez KIR będzie mogła uzyskać informacje ze wszystkich banków na temat rachunków posiadanych przez zmarłą osobę. – Chcemy, by docelowo można było uzyskać te informacje od ręki, choć na początku ta procedura może być dłuższa – dodaje Białek.

5–10 mld zł może się znajdować na tzw. uśpionych kontach bankowych

Dotychczas ustalenie, w którym banku zmarła osoba miała rachunek, było dla spadkobierców problematyczne, a na takich kontach według różnych szacunków może się znajdować od 5 do 10 mld zł. Dlatego ruszyły prace nad ustawą, która to uporządkuje, m.in. poprzez stworzenie centralnej bazy.

Senatorowie nie precyzują w projekcie, gdzie miałby powstać rejestr i przez kogo miałby być prowadzony. Okazało się, że może on bazować na już funkcjonującym systemie.

– PKO BP jest inicjatorem pomysłu wykorzystania systemu Ognivo obsługiwanego przez KIR. Obecnie umożliwia on wymianę informacji między komornikiem sądowym a bankiem w zakresie poszukiwania kont bankowych dłużników – tłumaczy Justyna Borkiewicz, dyrektor pionu prezesa w PKO Banku Polskim.

Przypomina, że już teraz spadkobiercy mogą szukać informacji o tym, w którym banku zmarły miał rachunek, przez sąd lub komornika, ale przyznaje, że wprowadzenie centralnego systemu znacznie to ułatwi i będzie tańsze. – Ważne jest to, że nie ma żadnych barier prawnych, żeby taki system wprowadzić – podkresla ekspertka PKO BP.

Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem