Ze średniej prognoz analityków, zebranej przez „Parkiet", wynika, że Pekao w IV kwartale 2015 r. wypracowało 390 mln zł zysku netto, czyli o 43 proc. mniej niż rok temu i o 36 proc. mniej niż w III kwartale. Wynik operacyjny według prognoz spadł o 40 proc. r/r i 27 proc. kw/kw, do 600 mln zł. Duże pogorszenie rezultatów to przede wszystkim efekt dużych jednorazowych kosztów, które bank zaksięgował w IV kwartale. Chodzi o 234 mln zł, przeznaczone na wypłatę środków gwarantowanych deponentom Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank), który upadł. Dodatkowo bank mógł zawiązać kilkanaście mln zł rezerwy na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, tworzony przy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Główne linie biznesowe Pekao w IV kwartale nieznacznie się poprawiły. Według prognoz bank zanotował 1070 mln zł wyniku odsetkowego, o 1 proc. więcej niż rok temu i o 2 proc. więcej niż w III kwartale. Wynik z prowizji mógł wzrosnąć r/r o 1 proc., do 508 mln zł (kw/kw nie zmienił się).

Dziś po południu akcje Pekao tanieją o 0,42 proc., do 141,5 zł. W ciągu roku kurs spadł o 21 proc., ale ostatni miesiąc przyniósł 7-proc. odbicie.