Jak wynika z nieoficjalnych informacji Reutersa, Deutsche Bank chce w ten sposób uwolnić kapitał, to także element większego planu sprzedaży aktywów uznanych za niestrategiczne.

- Nie komentujemy tych doniesień - ucina Sabina Salamon, rzeczniczka Deutsche Banku Polska, 12. pod względem wielkości aktywów banku w naszym kraju.

To kolejna tego typu informacja - także jesienią ubiegłego roku krążyły doniesienia, że Deutsche Bank, borykający się z kiepskimi wynikami i dużymi kosztami kar regulacyjnych, szykuje się do wyjścia z Polski.

Według Reutersa bank miałby zostać podzielony, a na sprzedaż miałby trafić portfel złotowych kredytów hipotecznych, kredytów konsumenckich oraz kredytów dla małych i średnich firm. Zostać, zgodnie z zaleceniami nadzorcy, miałby natomiast portfel hipotek walutowych (głównie we frankach i euro, stanowią jedną trzecią całego portfela kredytowego banku wartego brutto 30,3 mld zł). Być może pozostawiono by także bankowość inwestycyjną i korporacyjną. Według źródeł wycena banku miałaby sięgnąć 1,7-1,8 mld zł, grupa miała na koniec roku 5,4 mld zł kapitału własnego.

- Oferty wstępne do zainteresowanych zostały już rozesłane, jesteśmy na etapie przyjmowania ofert niewiążących – mówi informator. Wśród potencjalnych kupców wymienia się Commerzbank (właściciel mBanku), Santandera (BZ WBK) i BCP (Millennium).

Gdyby informacje Reutersa się potwierdziły, byłby to kolejny przypadek sprzedaży banku w Polsce przez zagranicznego właściciela. Niebawem zostanie sfinalizowana transakcja przejęcia jednej trzeciej akcji Banku Pekao za 10,6 mld zł przez PZU i PFR od UniCreditu. Rok temu GE sprzedał część Banku BPH do Aliora, natomiast Raiffeisen Bank International prowadził rozmowy z Aliorem w sprawie sprzedaży Raiffeisen Polbanku (w grudniu zakończyły się fiaskiem, Raiffeisen ma zadebiutować na GPW).

Ale powodem w każdej z tych transakcji nie są słabe perspektywy polskiego rynku bankowego (jest bardziej rentowny niż zachodnieuropejskie z powodu wyższych stóp procentowych i szybszego rozwoju gospodarki, często ma także niższe koszty ryzyka, choć negatywnie na rentowność wpłynęło wprowadzenie podatku bankowego). Powodem była decyzja właściciela (w przypadku UniCreditu i Raiffeisena przyczyną są ich własne problemy, z kolei GE zdecydował, że wychodzi z biznesu finansowego na świecie). Wcześniej mówiło się, że na sprzedaż polskiego banku w razie konieczności mógłby zdecydować się mający problemy portugalski BCP (właściciel Millennium), ale niedawno dostał zastrzyk kapitału od nowego akcjonariusza z Chin.