fbTrack

Ekonomia

Deweloperzy przyspieszyli inwestycje

Fotorzepa
Chociaż mieszkań i domów wciąż jest za mało, liczba lokali oddawanych do użytku ciągle rośnie. Wśród inwestorów królują deweloperzy, ciężkie chwile przeżywają spółdzielnie
Coraz lepsze wyniki podaje mieszkaniówka. W sierpniu tego roku oddano do użytkowania 11 279 mieszkań i domów - o 4,1 proc. więcej niż w lipcu i aż o 32,6 proc. więcej niż w podobnym okresie rok temu. Ponad połowę oddanych lokali, tzn. 5950, wybudowali w trybie indywidualnym prywatni inwestorzy. Na drugim miejscu w tym rankingu są mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem - 4055. W tej ostatniej grupie, podobnie zresztą jak w poprzednich miesiącach, liczba oddawanych mieszkań zwiększyła się w sierpniu wręcz rekordowo - wzrost w ciągu roku wyniósł aż 71 proc., gdy mieszkań indywidualnych przybyło 33,7 proc., a liczba spółdzielczych oraz komunalnych, zakładowych i społecznych czynszowych się zmniejszyła.
Wyniki budownictwa mieszkaniowego liczone za osiem miesięcy tego roku również się poprawiły w porównaniu z analogicznym okresem 2006 roku. Użytkownicy otrzymali ogółem 73 867 tys. lokali i była to liczba o 8 proc. większa niż rok temu. Najwięcej - ponad 41,9 tys. - wybudowali samodzielnie indywidualni inwestorzy. Oznacza to, że w tym trybie budowane jest więcej niż co drugie mieszkanie w Polsce - 56,8 proc. W całym okresie mieszkań tych przybyło 19,2 proc. i był to największy wzrost. Najbardziej zmniejszyła się natomiast liczba lokali zakładowych, komunalnych i społecznych czynszowych, których w okresie I - VIII br. oddano aż o 30,9 proc. mniej niż rok temu. Gdy rosną koszty robocizny i materiałów, coraz mniej jest chętnych do budowania mieszkań, na których nie da się zarobić. Dlatego systematycznie przybywa lokali na sprzedaż i wynajem. Z wyliczeń GUS wynika, że oddawane mieszkania są coraz większe. Powierzchnia użytkowa lokalu miała w pierwszym półroczu 2007 r. średnio 109,5 mkw. i była o 5,4 mkw. większa niż rok temu. To zasługa budowanych indywidualnie, które liczyły średnio 145,1 metra kwadratowego, gdy spółdzielcze - 57,1 mkw.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL