fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Bank WestLB znika z rynku

Bloomberg
Dzisiaj oficjalnie kończy działalność niemiecki bank WestLB, instytucja o 180-letniej tradycji
To jeden z warunków Brukseli, których spełnienie pozwoli firmie z Dusseldorfu otrzymać pomoc. Do tej pory po kryzysie finansowym miliardów 2008 roku z publicznej kasy do WestLB trafiło 17 miliardów euro. WestLB zmieni nazwę na Portigon i będzie funkcjonował jako firma zarządzająca portfelem tzw złego i banku do którego przeniesiono jego aktywa. Portfel kredytów korporacyjnych zostanie przekazany Landesbank Hessen Thueringen Girozentrale.
WeestLB był także obecny na rynku polskim. WestLB Polska został kupiony przez Dom Maklerski IDMSA oraz Abris Capital i działa pod nazwą Polski Bank Przedsiębiorczości. Wartość transakcji wyniosła 64,3 miliona euro.
Przypadek WestLB należącego do rodziny banków krajowych (Landesbanki) to wielka lekcja dla innych instytucji finansowych. Miał wielkie ambicje, chciał zostać globalnym graczem w  bankowości inwestycyjnej. W 2005 roku Komisja Europejska zdecydowała , że niemieckie banki krajowe  nie będą mogły korzystać z państwowych gwarancji. Kierownictwo WestLB zaczęło rozglądać się za okazjami inwestycyjnymi o wysokiej stopie zwrotu. Ryzyko zeszło na drugi plan.
Na rynkach międzynarodowych bank ten zaistniał jeszcze w latach 70, zaś tę obecnośc wzmocnił Friedel Neuber, który został szefem WestLB w 1981 r. Wówczas uruchomiono przedstawicielstwa w Nowym Jorku, Londynie i Luksemburgu. Do 2005 roku WestLB zgromadził aktywa o wartości prawie 300 miliardów euro. Commerzbank miał wówczas prawie 445 mld euro, zaś Deutsche Bank 992 mld euro.
Dzięki temu, że podobnie jak inne niemieckie banki krajowe WestLB korzystał z ratingu państwa mógł taniej pozyskiwać fundusze niż banki komercyjne. Finansował m. n. budowę nowego stadionu Wembley. Jego brytyjski oddział miał udziały w Formula One i złożył wrogą ofertę przejęcia tamtejszej spółki wodociągowej AWG.
W poprzedniej dekadzie WestLB był nad kreską tylko trzy lata. Zarobił 1,13 mld euro, a straty wyniosły 7,21 mld euro.
W okresie globalnego kryzysu finansowego niemieckie banki krajowe dostały ( w formie pomocy państwa  gwarancji) 97,3 miliarda euro.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA