fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

Co dać lekarzowi, by chciał pracować dłużej

Rzeczpospolita
Od stycznia lekarze muszą wyrazić zgodę na pracę ponad 48 godzin tygodniowo. Dyrektorzy chcą ich skusić dodatkowymi pieniędzmi
Gdy dyrektorzy negocjują z medykami w szpitalach, politycy gorączkowo zapewniają, że od nowego roku nie będzie problemu z obsadą lekarską. – Na Mazowszu 1 stycznia lekarze przyjdą do pracy w 99 procentach placówek. Udało nam się osiągnąć porozumienie z dyrektorami, pieniędzy na leczenie będzie więcej – mówi minister zdrowia Ewa Kopacz.
Jeszcze wczoraj rano Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu z PO, oskarżał PiS o to, że ustawa jest miną zastawioną przez poprzedników. Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia z PiS, ripostował, że dyrektorzy od wielu miesięcy znają unijne przepisy. – Nie ma żadnych wątpliwości, że należało je w końcu wprowadzić. Unijne prawo obowiązuje u nas, od kiedy wstąpiliśmy do Unii – mówi Piecha.
Według tych regulacji na pracę dłuższą niż 48 godzin w tygodniu lekarze muszą wyrazić zgodę, czyli podpisać tzw. klauzulę opt-out. To stwarza problemy, bo do czasu pracy zalicza się też dyżury. A razem z dyżurami lekarze spędzają obecnie w pracy nawet 70 godzin tygodniowo. Poza tym ustawa nakazuje, że pracownik ma mieć w każdej dobie 11 godzin odpoczynku. Ministerstwo Zdrowia oświadczyło jednak w piątek na swoich stronach internetowych, że nie wyklucza to brania przez lekarzy dyżurów 24-godzinnych. – To zaskakujące, bo wcześniej pani minister, nawet w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, mówiła coś zupełnie innego. Poza tym ministerstwo tylko interpretuje przepisy. A powinno zmienić ustawę tak, by nie pozostawiała żadnych wątpliwości – mówi Marek Balicki, członek Sejmowej Komisji Zdrowia z LiD. – Proponowaliśmy zmianę ustawy, ale rząd nie był tym zainteresowany. To zaskakujące: wydaje się, że resort zdrowia liczy, że dyrektorzy sami sobie z tym problemem poradzą.
Dyrektorzy odpowiadają jednak zgodnie: w pierwszych dniach stycznia problemu z dyżurami lekarskimi nie będzie.
– Lekarze w moim szpitalu zgodzili się podpisać formułę opt-out, ale tylko na miesiąc – mówi Tomasz Opala, dyrektor specjalistycznego szpitala ginekologiczno-położniczego w Poznaniu. – Będą pracować dłużej, dostaną więcej za nadgodziny. W styczniu będziemy renegocjować kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo ten wcale nie jest wyższy niż ubiegłoroczny – dodaje. Zgodę na dłuższą pracę podpiszą także lekarze ze Szpitala Wolskiego w Warszawie. Także tylko na styczeń. – Liczymy na wyższy kontrakt z NFZ. Dzisiaj obiecano nam, że każdy punkt, czyli jednostka, w której szpital rozlicza się z NFZ, będzie kosztował nie 11,50 zł, ale 11,80 zł – dodaje Luiza Staszewska, dyrektor szpitala specjalistycznego w Radomiu. Czy wystarczy to na wynagrodzenia dla lekarzy? – Czekamy na ofertę NFZ – odpowiada Staszewska.
Dyrektorzy zastanawiają się też nad zmianą systemu pracy w szpitalach. – Gdyby wprowadzić system zmianowy, udałoby się ją zorganizować – mówi Sławomir Janus, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Nie łamię wtedy prawa pracy, a pacjenci mają zapewnioną opiekę – zaznacza.Nie wszędzie jednak lekarze chcą się na to zgodzić. – W moim szpitalu zagrozili, że jeśli wprowadzę zmianowy system pracy, oni złożą wymówienia– przyznaje Staszewska.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki s.szparkowska@rp.pl
Jakie efekty dało wprowadzenie unijnej dyrektywy w krajach europejskich? Na Słowacji, gdzie zasady liczenia czasu pracy wprowadzono niemal bez przygotowania, wydłużają się kolejki do leczenia. Małym szpitalom grozi zamknięcie: brakuje neurochirurgów, kardiologów, neurologów.
Część lekarzy rezygnuje z przysługujących im dni wolnych. Inni dyżurują dodatkowo w pobliskich szpitalach.
W Szwecji, gdzie nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 stycznia, przepisy są dużo bardziej elastyczne niż u nas: lekarze mogą zawrzeć umowy na dłuższą pracę.
W Niemczech lekarze sami postanowili pracować dłużej, niż pozwalają przepisy: po 50 – 80 godzin tygodniowo. Część nadgodzin spędzają w szpitalach za darmo, za część dostają dni wolne.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA