fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Można zarobić na złocie bez podatku

Ze sprzedażą złota warto poczekać co najmniej pół roku. Transakcja jest wówczas wolna od daniny
Z pytaniem w tej sprawie do dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie zwrócił się podatnik, który zamierza kupić złoto w banku i tam je zdeponować. Będą to sztabki lub monety nabyte w normalnej transakcji kupna po cenie oferowanej przez sprzedawcę, która będzie zawierać jego marżę lub prowizję.
Zainteresowany nie wyklucza, że w przyszłości sprzeda złoto z zyskiem. Operację tę wykona jako osoba fizyczna. Zapytał, czy będzie to źródło przychodu i czy dochód będzie opodatkowany. Czy złoto można zaliczyć do „innych rzeczy", które po półrocznym okresie używania można sprzedać bez podatku?
Dyrektor izby skarbowej zauważył, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT źródłem przychodów jest odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym doszło do nabycia (numer interpretacji IPPB4/415-736/11-4/JK3).
Nie dotyczy to transakcji, której dokonano na zasadzie działalności gospodarczej. W wypadku osób fizycznych nieprowadzących tego typu działalności źródłem przychodów jest odpłatne zbycie rzeczy, do których zaliczyć należy również rzeczy ruchome, w tym złoto. Jednakże podlegający opodatkowaniu przychód powstaje wyłącznie w sytuacji, gdy sprzedaż nastąpi w okresie krótszym niż pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup.
Oznacza to, że jeżeli wnioskodawca dokona sprzedaży po upływie półrocznego okresu, to nie zapłaci podatku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA