Zadania

Opłata za odpady bez podatku VAT

Gmina nie musi wystawiać faktur właścicielom nieruchomości
Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Gminy organizujące od 1 stycznia wywóz śmieci nie będą musiały wystawiać faktur właścicielom nieruchomości
Samorządy muszą się szybko przygotować do wprowadzenia nowych zasad gospodarowania odpadami. Do tej pory właściciele nieruchomości sami podpisywali umowę na odbieranie śmieci z firmą, która zajmowała się ich wywozem. Z przepisów, które weszły w życie 1 stycznia tego roku (nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach), wynika, że to gmina ma wybrać w przetargu firmy odbierające odpady. Właściciele posesji zapłacą natomiast jej za gospodarowanie nimi.
Gminy muszą więc opracować zasady zarządzania odpadami i przeprowadzić przetargi. Powinny też określić opłatę śmieciową. Na wprowadzenie nowych rozwiązań mają półtora roku. Jak pisaliśmy w "Rz" z 1 grudnia 2011 r. ("Gminy zapewnią wywóz śmieci"), czasu wcale nie jest dużo. Tym bardziej że pojawiają się już pierwsze wątpliwości. – Czy w stawce opłaty za gospodarowanie odpadami trzeba uwzględnić VAT? – pyta czytelniczka "Rz".
Przypomnijmy, że organy władzy publicznej nie są podatnikami w zakresie realizowanych zadań (nałożonych odrębnymi przepisami), dla których zostały powołane. – Muszą natomiast rozliczać VAT, jeżeli wykonują czynności na podstawie umów cywilnoprawnych – mówi Łukasz Jamróz, doradca podatkowy, menedżer w Accreo Taxand. – Przykładowo, wynajmując swoje nieruchomości, udostępniając powierzchnię reklamową, prowadząc ośrodki sportowe. W takiej sytuacji gmina musi wypełnić wszystkie obowiązki ustawowe – zarejestrować się, ewidencjonować obrót i wystawiać faktury. Może też skorzystać ze zwolnienia podmiotowego – jeżeli jej obroty nie przekroczą rocznie 150 tys. zł. Czy opłatę za gospodarowanie odpadami można uznać za wynagrodzenie za świadczoną usługę? – Więcej argumentów przemawia za tym, że jest to opłata publicznoprawna – mówi Michał Borowski, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy. – Gmina ustala jej wysokość, może ją wyegzekwować, przysługują jej uprawnienia organów podatkowych. Jest to zadanie własne gminy. Nie powinna więc wystawiać faktur podczas pobierania opłat. – Właściciele nieruchomości będą musieli uiszczać opłatę niezależnie od tego, co zrobią ze śmieciami – dodaje Łukasz Jamróz. – Nie jest to więc zapłata za usługę, ale swego rodzaju podatek. Michał Borowski zauważa jednak, że polski ustawodawca nie zaimplementował części art. 13 dyrektywy 2006/112/WE. Wynika z niej, że organy władzy publicznej powinny być uznawane za podatników także, gdy działają na podstawie uprawnień z przepisów, ale ich wykluczenie z kategorii podatników mogłoby prowadzić do znaczących zakłóceń konkurencji (np. orzeczenie ETS w sprawie C-288/07 Isle of Wight Council). – Polskie sądy nie uwzględniają jednak na razie tej zasady w swoim orzecznictwie, o czym świadczy np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn.I FSK 852/09), który uznał, że nie jest podatnikiem gmina pobierająca opłaty parkingowe – wyjaśnia ekspert. masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl Czytaj także w serwisach: Samorząd » Zadania » Gospodarka komunalna Samorząd » Zadania » Ochrona środowiska Samorząd » Finanse » Podatki i opłaty » VAT
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL