fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kara 75 mln zł na TP S.A.

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta nałożył na Telekomunikację Polską karę za praktyki ograniczające konkurencję – według nieoficjalnych informacji aż 75 mln zł, czyli najwięcej w historii urzędu. UOKiK odmawia dzisiaj komentarzy. O szczegółach ma poinformować jutro.
Jak dowiedziała się "Rz" kara jest wynikiem skargi operatorów usług internetowych sprzed trzech lat. TP kazała im płacić wysokie stawki za bezpośrednie podłączenie do swojej sieci internetowej (co jest koniecznością w ich biznesie, bo TP największa sieć w Polsce). Kiedy próbowali łączyć się z siecią narodowego operatora za pośrednictwem zagranicznych telekomów parametry internetowego ruchu na ich łączach drastycznie spadały. Według polskich dostawców Internetu wynikało to z całkiem świadomego "sabotażu" ze strony TP, która w ten sposób chciała ich zmusić do zawierania bezpośrednich umów, dzięki czemu miała wyższe przychody ze sprzedaży dostępu do swojej sieci internetowej. TP zawsze tłumaczyła się "koniecznością zapewnienia jakości ruchu w sieci telekomunikacyjnej", jak również faktem, że musi płacić za zwiększony ruch przez łącza zagranicznych operatorów.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że TP zaprzestała takich praktyka 1,5-2 lata temu. Ceny hurtowych usług internetowych zmieniły się i nie było to takie opłacalne. Jednocześnie TP cały czas była pod ostrzałem alternatywnych operatorów. W tej samej sprawie już wcześniej interweniował Urząd Komunikacji Elektronicznej. Z nieznanych bliżej przyczyn wczoraj UOKiK nie chciał podać żadnych szczegółów poza informacją, że nałożył "rekordową" karę, i że w dniu dzisiejszym organizuje konferencję prasową. - Wreszcie TP oficjalne przyznaje się do "cięcia" internetowego ruchu. Ale pyrrusowe zwycięstwo UOKiK-u gdyż postępowanie trwało 3 lata.. Raczej pokazuje słabość UOKiK na tle UKE, które zaczęło rok późnij i skończyło rok wcześniej – mówi jeden z zainteresowanych sprawą dostawców usług internetowych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA