fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Czarny scenariusz agencji Moody’s

Rzeczpospolita
Moody’s grozi obcięciem ratingu nie tylko w strefie euro, ale i całej UE, a Fitch obniża perspektywę dla USA
Eskalacja kryzysu zadłużeniowego w strefie euro i kłopoty sektora bankowego stanowią coraz większe zagrożenie dla oceny wiarygodności kredytowej wszystkich krajów członkowskich UE – ostrzegła agencja Moody's.
Tymczasem Fitch obniżył wczoraj wieczorem perspektywę ratingu USA ze stabilnej do negatywnej, ostrzegając, że obniży rating tego kraju, jeśli do 2013 roku nie zostanie zawarte porozumienie budżetowe. Pod- trzymał zarazem najwyższą ocenę AAA.
Zdaniem Moody's ryzyko obniżenia ratingu rośnie wraz z oddalaniem się momentu, w którym powstanie wiarygodny plan stabilizacyjny. Tyle że – przyznaje agencja – także politycy mają ograniczone pole działania w swoich próbach odzyskania utraconej wiarygodności. „W sytuacji, kiedy brakuje wiarygodnych inicjatyw, które mogłyby zadziałać w najbliższej przyszłości, najprawdopodobniej dojdzie do niekorzystnego rozwoju sytuacji w samej strefie euro i w pozostałych krajach Unii" – czytamy w komunikacie . Ten scenariusz miałby się zrealizować już w pierwszym kwartale 2012 roku.
Uspokajające sygnały mogą popłynąć z wtorkowego posiedzenia ministrów finansów strefy euro, podczas którego powinna zostać podjęta decyzja o wypłaceniu Grecji 8 mld euro z szóstej transzy pierwszego pakietu pomocowego przyznanego temu krajowi w maju 2010 r. Gdyby Grecy te pieniądze otrzymali, dla rynku byłby to pozytywny sygnał. Bez tych pieniędzy Grecja nie będzie w stanie obsłużyć zadłużenia ani wypłacić pensji pracownikom sektora publicznego. W praktyce oznacza to ogłoszenie niewypłacalności.
Moody's nie ukrywa, że na nastroje na rynkach europejskich źle wpłynęło obniżenie do kategorii „śmieci" ratingu Węgier w ostatni piątek. A gdyby się okazało, że nie dojdzie do ogłoszenia niewypłacalności przez jakikolwiek kraj ze strefy euro, to nawet scenariusz pozytywny ostrzega przed utrudnieniami finansowania potrzeb kolejnych krajów.
Agencja pisze: „Niewypłacalność, i to kilku krajów strefy euro, wcale nie jest już nierealnym scenariuszem, a im dłużej będzie trwał kryzys w strefie euro, tym prawdopodobieństwo załamania w którymkolwiek z krajów staje się coraz większe". Co zaskakujące, agencja twierdzi, że coraz bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, o którym  niedawno mało kto odważył się wspominać – rozpad eurolandu. Miałoby to dramatyczne skutki dla całej UE – ostrzega Moody's.
Jakby na potwierdzenie pogróżek Moody's inna z wielkiej trójki agencji ratingowych, Standard & Poor's, obniżyła w ostatni piątek rating Belgii. Jeszcze w ubiegłym roku rentowność belgijskich obligacji wynosiła tylko nieco więcej niż 3 proc. Od tego czasu koszt obsługi długu Belgii się podwoił i jest bliski tego, który ponoszą Włochy.

Rankingi potentatów i bankrutów

Litery będące oznaczeniami poziomu (albo w innej nomenklaturze: stopnia) ratin- gu kredytowego zazwyczaj nic nie mówią laikom, zwłaszcza że każda z firm nadających ratingi oznacza je nieco inaczej. W każdej z nich potrójne A oznacza jednak najbardziej wiarygodną ocenę kredytową w  przypadku długoterminowych zobowiązań. Ratingi z grupy podwójnego A (Fitch i S&P: AA+, AA, AA-; Moody's: Aa1, Aa2, Aa3) oznaczają duże prawdopodobieństwo, że emitent obligacji wywiąże się ze swoich zobowiązań. Pojedyncze A (Fitch i S&P: A+, A, A-, Moody's: A1, A2, A3) oznaczają, że to prawdopodobieństwo jest mniejsze, chociaż wciąż stosunkowo wysokie. Ostatnią grupą inwestycyjną w miarę pewną dla inwestorów są oceny kredytowe oznaczone potrójnym B (Fitch i S&P: BBB+, BBB,
BBB-, Moody's: Baa1, Baa2, Baa3). Inwestowanie w papiery z ratingiem poniżej tej klasy jest uznawane za ryzykowne. Podwójne oraz pojedyncze B (lub B z pojedynczym „a") oznaczają oceny kredytowe nadawane mocno spekulacyjnym papierom. Ratingi z grupy C wskazują na duże ryzyko bankructwa emitenta obligacji. Grupa D oznacza już bankrutów. Najniższymi ratingami są: D- u Fitcha i w S&P oraz C w Moody's (oznaczająca tam bankruta).
—h.k.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA