fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Czas prawdy – kolejny serial eksplorujący XX wiek

Foxlife
W polskiej stacji Fox Life zadebiutuje serial o telewizji BBC w latach 50. „Czas prawdy" to kolejna produkcja eksplorująca XX wiek. Premiera 30 listopada
Amerykańskie i angielskie seriale coraz częściej wracają do problemów i atmosfery różnych dekad minionego wieku. Robią to lepiej niż filmy, w których nie ma miejsca na przyglądanie się detalom. Brytyjski „Czas prawdy" pokazuje kulisy powstawania w BBC programu informacyjnego w latach 50. Lęk przed bezrobociem łączył się wtedy na Wyspach ze strachem przed konfliktem atomowym.
Dziennikarz Freddie w zadymionym, obskurnym pokoju bez okien wybiera tematy do telewizyjnych wiadomości. Buntuje się przeciwko ciągłemu pokazywaniu rodziny królewskiej i jej krewnych. I chociaż ma opinię awanturnika, dostaje się do redakcji nowego programu „The Hour".
Serial odtwarza czas narodzin współczesnych mediów i towarzyszący im od początku konflikt między rzetelnym informowaniem a pogonią za sensacją. Freddie chce relacjonować najważniejsze wydarzenia, m.in. przyglądać się kulisom zimnej wojny czy napływowi do Anglii emigrantów z dawnych kolonii. Jednak wdzięczącemu się do kamery prezenterowi i producentom programu zależy głównie na oglądalności. Niechętnie zgadzają się na trudne tematy, bojąc się oskarżeń o sianie paniki.
Dziennikarze zmagają się również z nieoficjalną cenzurą i naciskami politycznymi. Gdy w 1956 r. wybucha kryzys sueski, telewizja pod presją rządu ukrywa udział Wielkiej Brytanii w walce o panowanie nad kanałem.
Seria zaskakuje kryminalnym wątkiem przewijającym się przez sześć odcinków pierwszego sezonu. Na stacji londyńskiego metra zostaje zasztyletowany opozycyjny polityk. Choć z portfela nie giną pieniądze, policja kwalifikuje zbrodnię jako zabójstwo na tle rabunkowym. Freddie prowadzi własne dziennikarskie śledztwo w tej sprawie i trafia na aferę szpiegowską. W przeciwieństwie do policjantów z serii kryminalnych nie ma genialnej intuicji ani niesamowitej sprawności fizycznej. Jego jedynymi atutami są wścibstwo i bezczelność.

Ranking Najlepsze seriale eksplorujące XX wiek:

„Mad Men" (emitowany od 2007, w Polsce w stacji Fox) W tym serialu wszyscy bohaterowie palą papierosy – rozgrywa się bowiem w latach 60. i opowiada o zestresowanych pracownikach agencji reklamowej. Staje się ona odbiciem relacji społecznych w USA tamtych lat: rządzą faceci z brylantyną we włosach; kobiety są sekretarkami i obiektami nieustannych seksualnych aluzji, a czarnoskórzy obsługują windy.
„Zakazane imperium" (emitowany od 2010, w Polsce w stacji HBO) Przede wszystkim hipnotyzuje atmosferą lat 20. w USA, a główny temat – walka między irlandzką i włoską mafią – schodzi na drugi plan. Wprowadzenie prohibicji nie kończy zakrapianych imprez w Atlantic City. Bogacze z prostytutkami bawią się przy kabaretowych songach, a w spelunach rodzi się jazz. Na potrzeby produkcji wykonano nadmorską drewnianą promenadę – scenę dla strzelanin i miłosnych dramatów.
„Mildred Pierce" (premiera w 2011, w Polsce w stacji HBO) Pokazuje wpływ wielkiego kryzysu lat 30. na rozpad relacji międzyludzkich. Główną bohaterkę (Kate Winslet) zostawia mąż bankrut i musi ona sama zadbać o byt rodziny. Jej wyniosła córka, przyzwyczajona do dostatniego życia, zaczyna pogardzać matką pracującą w kawiarni. Ale serial jest również apoteozą osobistego sukcesu – bohaterka zaczyna od sprzedaży ciast, by w końcu stać się właścicielką sieci restauracji.
„Downton Abbey" (emitowany od 2010, w Polsce w stacji TVN Style) Przed I wojną światową w brytyjskiej rezydencji egzystują dwa światy – arystokracji i służących. Pierwsi cieszą się życiem, drudzy je przeklinają albo godzą się na podrzędne miejsce w hierarchii społecznej. Pojawiają się jednak symptomy nowych czasów – najmłodsza córka lorda pomaga pokojówce zrobić karierę sekretarki. W tle widać rozwój ruchów socjalistycznych i robotniczych.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA