fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Sikorski: nie będzie z Rosją tematów tabu

Radosław Sikorski
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Anna Słojewska
Kreml nie zniósł na razie embarga na polskie mięso. Na początku przyszłego roku premier Donald Tusk na zaproszenie Władimira Putina odwiedzi Moskwę.
Kilka minut przed spotkaniem w Brukseli z Radosławem Sikorskim szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow deklarował, że chce „normalnych stosunków z Polską”. Po półgodzinnej rozmowie polski minister spraw zagranicznych ogłosił „otwarcie nowego rozdziału” w relacjach z Moskwą. To spotkanie było jednym z ważniejszych wydarzeń w polskiej dyplomacji po przejęciu rządów przez PO i PSL. Koalicjanci zapowiadali nową politykę wobec Moskwy. Ponad tydzień temu Donald Tusk wykonał pierwszy gest: ogłosił, że nie będzie blokować negocjacji Rosji z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Dlatego po piątkowym spotkaniu oczekiwano wiele. Pojawiły się nawet informacje, że Rosjanie ogłoszą zniesienie obowiązującego od dwóch lat embarga na polskie mięso. Taka deklaracja nie padła, choć – jak mówił Ławrow – „sprawa jest na dobrej drodze”. – Gdyby znieśli embargo, przyznaliby, że ich decyzja była polityczna. A do tej pory twierdzili, że wynikała z przesłanek sanitarnych – mówi „Rz” Adam Rotfeld, były szef MSZ, który stanie na czele polsko-rosyjskiej komisji ds. trudnych. Zdaniem Sikorskiego o dacie zniesienia zakazu na razie nie było mowy. Ma on jednak nadzieję, że sprawa zostanie doprowadzona do finału podczas zapowiedzianych wizyt ministrów gospodarki i rolnictwa w Moskwie. Nie wiadomo, kiedy do nich dojdzie. Wiadomo za to, że premier Tusk odwiedzi Moskwę w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ławrow przekazał zaproszenie od Władimira Putina. Wcześniej do Moskwy pojedzie Sikorski.
– Uzgodniliśmy, że w relacjach polsko-rosyjskich nie będzie tematów tabu – podkreślał polski minister. Trudnymi sprawami ma się zająć specjalna komisja, której szefami będą osoby niezwiązane służbowo z administracją rządową. Ze strony polskiej Adam Rotfeld, a z rosyjskiej Anatolij Torkunow, rektor Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. – Ma się ona zająć kwestiami historycznymi i prawnymi – tłumaczy Artiom Małgin, doradca rektora. – Komisja ds. trudnych ma już swoją historię, ale nie miała sukcesów. Życzę panu Rotfeldowi, by udało mu się to zmienić – powiedział „Rz” Paweł Kowal. Poseł PiS i były wiceszef MSZ podkreślił jednak, że w „polskiej dyplomacji normą staje się przedstawianie gestów i uśmiechów jako załatwiania konkretnych spraw. Rząd powinien zacząć chwalić się dopiero, gdy będzie miał jakieś realne osiągnięcia”. Rosja chce normalnych stosunków z Polską -Siergiej Ławrow, szef dyplomacji Rosji Uzgodniliśmy odblokowanie dialogu na różnych szczeblach -Radosław Sikorski, szef polskiego MSZ
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA