fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Pożyczki i poręczenia

Banki otrzymują środki z instytucji unijnych i mogą potem finansować niewielkie firmy na preferencyjnych warunkach
Pomoc Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) polega na otwieraniu dla banków komercyjnych linii kredytowych na preferencyjnych warunkach. Banki dostają pieniądze z zerowym, a niekiedy nawet z ujemnym oprocentowaniem. Te środki służą im potem do finansowania działalności niewielkich przedsiębiorców. Inaczej niż w przypadku kredytu technologicznego i kredytów na inwestycje zmniejszające zużycie energii, w tym programie cel finansowania nie jest precyzyjnie określony. Istnieje tylko lista wyłączeń. Pieniądze z EBI nie mogą trafić np. do firm z sektora zbrojeniowego, eksperymentujących na zwierzętach, zanieczyszczających środowisko ani prowadzących działalność kontrowersyjną etycznie.
Kredyty udzielane ze środków EBI powinny być oferowane na korzystniejszych warunkach niż czysto komercyjne kredyty inwestycyjne. Jednak dokładne warunki każdy z uczestniczących w programie banków ustala we własnym zakresie. Na cenę kredytu wpływa też sytuacja finansowa przedsiębiorcy, wysokość wkładu własnego w realizowaną inwestycję, przedstawione przez wnioskującego zabezpieczenia itp. Pośredniego wsparcia firmom z sektora MSP udziela też Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), który dostarcza bankom i innym podmiotom bezpłatnych poręczeń, by te obejmowały nimi kredyty dla firm. W efekcie bank może zaakceptować nieco wyższe ryzyko kredytowe. Oznacza to w praktyce, że przedsiębiorca może pożyczyć pieniądze na zaplanowaną inwestycję z nieco niższym wkładem własnym. Natomiast w szczególnych przypadkach poręczenie może zdecydować o tym, czy firma w ogóle otrzyma kredyt. Decyzję, które produkty kredytowe zostaną objęte poręczeniami, pozostawiono poszczególnym instytucjom.
Jakie firmy należą do MSP Aby móc skorzystać z preferencyjnych form finansowania MSP, przedsiębiorca musi spełniać ustawową definicję takiej firmy. Oznacza to przede wszystkim, że nie może zatrudniać więcej niż 249 osób. Dodatkowo musi spełniać chociaż jedno z dwóch kryteriów finansowych: roczny obrót nie może przekraczać równowartości 50 mln euro albo całkowity bilans roczny nie może być wyższy niż 43 mln euro.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA