fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Ile kosztuje cię kredyt

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Na rynku kredytów mieszkaniowych zrobiło się stabilniej
- Brak znaczących decyzji Narodowego Banku Polskiego i banków centralnych w Europie Zachodniej dotyczących zmian wysokości stóp procentowych spowodowały, że oprocentowanie kredytów hipotecznych nie podlegało większym wahaniom. Było ono w głównej mierze uzależnione od panujących obecnie nastrojów rynkowych oraz zmiany ofert poszczególnych banków – komentuje Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
- Ostatni odczyt średniej RRSO (Rzeczywista roczna stopa oprocentowania) kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim wyniósł 5,04 proc. i był wyższy od tego z poprzedniego miesiąca o 0,82 proc. Tak wysokie wahania to efekt bardzo niskiej podaży kredytów hipotecznych denominowanych w CHF. Dlatego też średnie RRSO takich produktów jest bardzo podatne na zmiany warunków cenowych. - Oprocentowanie kredytów hipotecznych wyrażonych w złotym od czerwca do października br. zachowuje się bardzo stabilnie i wynosi 6,79 – 6,90 proc. – To pozytywna informacja dla wszystkich posiadaczy zobowiązań w złotym, ponieważ stabilne zachowanie oprocentowania takich kredytów przekłada się na względnie stałą wysokość płaconych rat kredytowych – zwraca uwagę Jacek Kasperczyk.
- Podobnie zachowuje się średnie oprocentowanie zobowiązań denominowanych w euro. W lipcu 2011 r. średnia wartość RRSO takich kredytów wynosiła 5,16 proc., a w październiku – 5,19 proc. (i była niższa od tego z poprzedniego miesiąca o 0,03 proc.). Po części jest to zasługa Europejskiego Banku Centralnego, który to już od trzech miesięcy nie zmieniał wysokości stóp procentowych. założenia: • Wartość nieruchomości: 300 tys. PLN, • Kwota kredytu: 200 tys. PLN • Okres kredytowania: 30 lat • Raty równe, rynek wtórny • RRSO kredytu dla trzech walut: PLN, EUR, CHF. W tej puli poza standardowymi propozycjami banków znajdują się również oferty promocyjne i pakietowe. Uzyskane RRSO jest średnią arytmetyczną wysokości oprocentowania ofert dla różnych walut.  
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA