fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Wysoki kontrakt prywatnego szpitala

Latawiec identyfikuje „czarne punkty”, gdzie może dochodzić do zdarzeń niepożądanych. Na zdjęciu: blok operacyjny
Fotorzepa
Jerzy Haszczyński
Dolnośląskie
Najlepszy w województwie świdnicki Latawiec znalazł się na miejscu ósmym w głównym rankingu. Następne w regionie jest Miedziowe Centrum Zdrowia – szóste wśród placówek niepublicznych
Jeden z najsprawniej zarządzanych szpitali na Dolnym Śląsku, walczył, by nie zostać skomercjalizowany. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw – szczególnie kwestii zapewnienia pacjentom dostępu do nierentownych świadczeń – starostwo powiatowe postanowiło na razie nie zmieniać formy własności. Latawiec jest zadłużony – pod koniec tego roku zobowiązania mają sięgnąć 6,7 mln zł. Równocześnie szpital walczy z NFZ o 9 mln zł za nadwykonania. – Jeśli fundusz nie zapłaci, to możliwe, że nasza działalność przyniesie stratę pod koniec roku – zauważa dyrektor Jacek Domejko. – Rozważamy skierowanie sprawy do sądu.
Szpital chce uruchomić pracownię rezonansu magnetycznego, który uzupełniłby możliwości diagnostyczne: szpital ma doskonały sprzęt do tomografii komputerowej i angiografii. Ze względu na duże koszty tego przedsięwzięcia nie wyklucza współpracy z prywatnym inwestorem. Szpital dba też o bezpieczeństwo pacjentów. – Identyfikujemy „czarne punkty" w szpitalu, czyli sytuacje, w których dochodzi do zdarzeń niepożądanych – zaznacza Domejko. – Wpłynie to na bezpieczeństwo chorych, a szpitalowi pozwoli uniknąć ewentualnych kosztów odszkodowań i ponownych hospitalizacji. Szpital spełnia unijne standardy, które polskie placówki muszą osiągnąć do 2012 roku. Na Miedziowe Centrum Zdrowia składają się niepubliczny szpital i przychodnie w Lubinie, Legnicy i Głogowie. Jego właścicielem jest KGHM. To placówka pod wieloma względami wyjątkowa: tutejszy oddział kardiologii jest uznawany za przodujący w kraju. Posiada jedyny oddział diabetologiczny na Dolnym Śląsku. Onkologiczny i gastrologiczny są jedynymi w rejonie Zagłębia Miedziowego. Prywatna lecznica wynegocjowała z NFZ jeden z najwyższych kontraktów w Polsce dla placówek tego typu: 73 mln zł, ale i miedziowy gigant inwestuje w centrum spore pieniądze. Tylko w tym roku centrum wydało 24 mln zł na inwestycje: budowę przychodni w Legnicy, modernizację izb przyjęć i oddziału onkologicznego, przebudowę przychodni w Głogowie. W planach ma zakup Szpitala Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie. Z pieniędzy Fundacji Polska Miedź w szpitalu stanął mammograf cyfrowy, w ubiegłym roku z własnych środków szpital kupił rezonans magnetyczny za 4 mln zł. To najnowocześniejsze urządzenie tego typu w regionie. W szpitalu leczy się 40 tys. pacjentów rocznie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA