fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rośnie sprzedaż żywności ekologicznej

Fotorzepa, Darek Gorajski DG Darek Gorajski
W 2011 roku sprzedaż ekologicznych produktów może zwiększyć się o ok. 20 proc. – prognozuję jej producenci i dystrybutorzy. Kolejne lata powinny być dla branży równie udane
Co sobotę targowisko z żywnością ekologiczną -  czyli wytwarzaną wyłącznie z naturalnych surowców i posiadającej certyfikat i unijne oznaczenia  - w centrum stolicy odwiedza 3 – 4 tys. osób. Zainteresowanie jest tak duże, że prowadzący BioBazar zdecydowali się otworzyć jego filię w podwarszawskim Konstancinie.
– Nie wykluczamy otwarcia bazarów z ekologiczną żywnością także w innych miastach – mówi „Rz" Joanna Żuchlińska, marketing manager BioBazaru. We wrześniu wystartował kiermasz produktów ekologicznych w Poznaniu. Organizatorami Zielonego Bazaru są Zielona Spiżarnia, która prowadzi sklep internetowy z ekożywnością oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Żywność ekologiczną można kupić w Polsce nie tylko na targowiskach, ale także w sieciach handlowych i specjalistycznych sklepach. Liczba tych ostatnich jest coraz większa. Branża szacuje, że ten rok zamknie się w Polsce liczbą co najmniej 500 sklepów z ekologiczną żywnością. Będzie ich o ok.100 więcej niż na koniec 2010 roku. Pięć sklepów otworzyła w tym roku Organic Farma Zdrowia. Obecnie ma ich 22. – Otwieranie kolejnych palcówek sprawiło, że w tym roku nasza sprzedaż rośnie szybciej niż średnia branżowej – mówi Sławomir Chłoń, mówi prezes Organic Farma Zdrowia. Tylko w drugim kwartale tego roku przychody tej spółki urosły o prawie 52 proc. Był to najlepszy kwartał w historii tej firmy. -  Końcówka roku jest kluczowa dla branży spożywczej, ale już po trzech kwartałach można stwierdzić, że 2011 będzie kolejnym rokiem szybkiego rozwoju rynku żywności ekologicznej w Polsce – uważa Sławomir Chłoń. – Jej sprzedaż zwiększy się w tym roku o co najmniej 20 proc. – dodaje. O 40 proc. wyższa niż przed rokiem ma być tegoroczna sprzedaż produktów Mleczarni EkoŁukta. W firmie przyznają, że dynamika mogłaby być jeszcze szybsza, gdyby nie fakt, że nie mają wystarczającej ilości surowca. Ilość ekologicznego mleka jest coraz większa, ale tempo jest za małe biorąc bo uwagę rosnący popyt na ekoprodukty. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno –Spożywczych w opublikowanym ostatnio raporcie o stanie rolnictwa ekologicznego w Polsce podaje, że produkcja mleka krowiego wyniosła w 2010 r. 376,3 tys. hl i była o niecałe 4 proc. wyższa niż w 2010 r. Na koniec ubiegłego roku było prawie 21 tys. rolników ekologicznych. Rok wcześniej ich liczba wynosiła ok. 17,1 tys. Przybywa także przetwórni ekologicznych. W 2010 r. 293 zakładów wytwarzało u nas ekożywność. W 2009 r. było ich 277 .
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA