fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Biskup odpowie za ukrywanie pedofila

Robert Finn, biskup Kościoła katolickiego w Kansas City, może trafić na rok do więzienia, bo zwlekał z powiadomieniem policji o podejrzeniu pedofilii w swojej diecezji.
Jak zauważa „The New York Times", to pierwszy duchowny tak wysokiej rangi postawiony w stan oskarżenia, od kiedy 25 lat temu światło dzienne ujrzał pierwszy skandal związany z molestowaniem dzieci przez księży.
Według prokuratury 58-letni biskup od grudnia zeszłego roku wiedział, że jeden z podległych mu księży miał w laptopie kilkaset pornograficznych fotografii małych dziewczynek. Dopiero w maju przekazał je jednak policji. Tymczasem już znacznie wcześniej rodzice i nauczyciele sygnalizowali, że 45-letni Shawn Ratigan podejrzanie zachowuje się w stosunku do dzieci. Ratigan został aresztowany w maju i oskarżony o pedofilię. Zgodnie z prawem księża muszą powiadamiać władze o podejrzeniu molestowania dzieci przez podległych sobie duchownych. Biskupowi Finnowi grozi rok więzienia oraz grzywna w wysokości tysiąca dolarów. Grzywna może również zostać nałożona na jego diecezję. Tymczasem parafianie założyli na Facebooku stronę internetową, na której żądają odwołania biskupa.
—Jacek Przybylski z Waszyngtonu
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA