fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Darowizny dla fundacji to pomoc społeczna zwolniona z PIT

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Jeśli świadczenia dla podopiecznych fundacji są formą pomocy społecznej, fiskus zgodzi się na zwolnienie z daniny
Organizacje wspierające biednych i chorych borykają się od lat z kłopotami podatkowymi. Pomagają w różny sposób – pokrywają koszty turnusów rehabilitacyjnych, przekazują protezy i wózki inwalidzkie, dają pieniądze. W przepisach próżno jednak szukać wyraźnego zwolnienia dla takich świadczeń.
– Przekazaliśmy specjalny kombinezon do nauki chodzenia chłopcu choremu na porażenie mózgowe – opowiada Kamila Kaczmarkiewicz z fundacji Akuna Pomaga. – Wart jest około 9 tys. zł. Jeśli uznamy to za darowiznę, musi zapłacić podatek. Tak samo byłoby, gdyby kombinezon został bezpłatnie wypożyczony. Problemu nie rozwiązuje uiszczenie za chorego daniny, bo takie świadczenie również jest opodatkowane. – To absurd – mówi Katarzyna Furman-Łajszczak, koordynatorka programu Centrum Pro Bono. – Organizacje pozarządowe pomagają przecież tym osobom, których nie stać na samodzielne leczenie. Oczywiste jest więc, że tym bardziej nie zdołają zapłacić podatku.
Jak rozwiązać podatkowy dylemat? Fundacje próbowały różnych sposobów. Wydaje się, że w końcu znalazły. Jak wynika bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy o PIT, zwolnione z podatku są świadczenia z pomocy społecznej. – O zasadach jej udzielania mówi ustawa o pomocy społecznej – wyjaśnia Robert Krasnodębski, radca prawny w kancelarii Weil, Gotshal & Manges. – Wsparcie przysługuje m.in. osobom ubogim i ciężko chorym. Może mieć różny charakter, zarówno świadczeń pieniężnych, jak i niepieniężnych, np. pomocy rzeczowej, usług opiekuńczych. Co ważne, pomoc społeczna nie jest zarezerwowana tylko dla organów państwowych, mogą ją świadczyć również organizacje pozarządowe. – Aby skorzystać ze zwolnienia, muszą być spełnione warunki formalne – dodaje Filip Siwek, doradca podatkowy w kancelarii Skoczyński Wachowiak Strykowski. – Przede wszystkim udzielanie pomocy społecznej musi przewidywać statut organizacji. Zasady jej świadczenia powinny być doprecyzowane w dokumentach wewnętrznych, np. w programie pomocy przygotowanym przez organy fundacji. Powinny się tam znaleźć szczegółowe informacje o formach wsparcia i kryteriach jego udzielania. Co na to fiskus? Interpretacje izb skarbowych w Bydgoszczy (nr ITPB2/415-951/10/ENB) i w Warszawie (nr IPPB2/415-171/10-4/MK) wskazują, że jest skłonny zaakceptować zwolnienie, jeśli organizacja faktycznie prowadzi działalność statutową w zakresie pomocy społecznej. – Korzystne dla podatników stanowisko urzędów cieszy. Przydałoby się jednak wyraźne zwolnienie dla świadczeń przekazywanych przez organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego – podsumowuje Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. – Inaczej ciągle będziemy mieli pole do sporu z fiskusem, co utrudnia życie organizacjom i korzystającym z ich pomocy osobom. masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl Zobacz serwisy: » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Zwolnienia podatkowe » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Roczne rozliczenie podatkowe » Ulgi i odliczenia » Darowizny » Darowizny na organizacje pożytku
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA