fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Fed nie wyklucza dalszego luzowania polityki pieniężnej

Bena Bernanke, szef Fed
AP
Prezes Rezerwy Federalnej Ben Bernanke powiedział, że amerykański bank centralny może zdecydować się na dalsze poluzowanie polityki pieniężnej jeśli inflacja lub oczekiwania inflacyjne znacznie spadną
- To jest rzecz, którą będziemy obserwować bardzo uważnie – powiedział szef Fed na konferencji zorganizowanej w Cleveland w odpowiedzi na pytanie o ostatni spadek oczekiwań inflacyjnych w Stanach Zjednoczonych. – Jeśli inflacja obniży się zbyt nisko lub oczekiwania inflacyjne spadną zbyt nisko będziemy musieli reagować, gdyż nie chcemy deflacji – oświadczył Bernanke.
Było to jego pierwsze publiczne wystąpienie po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku Fed, organu decydującego o polityce monetarnej, na którym zapadła decyzja o podjęciu działań w celu utrzymania na niskim poziomie długoterminowych stóp procentowych. W tym celu Rezerwa Federalna ma sprzedać obligacje skarbowe o krótszym terminie zapadalności za 400 mln dol., a uzyskane środki zainwestować w rządowe papiery dłużne o odleglejszym terminie wykupu. Inwestorzy ochrzcili program mianem Operacji Twist, nawiązując do nazwy podobnych działań podjętych przez Fed w pierwszej połowie lat 60-tych.
Starając się zwalczyć najgłębszą od dziesięcioleci recesję i wspomóc ożywienie amerykański bank centralny nie tylko obniżył podstawową stopę procentową praktycznie do zera, ale wpompował w gospodarkę potężne środki, zwiększając swoją sumę bilansową trzykrotnie, do 2,9 bln dol.
Mimo tych wysiłków wzrost gospodarczy za oceanem nie może nabrać rozpędu, pozostając w pierwszym półroczu na poziomie zaledwie 1 proc., licząc rok do roku. Bernanke zasygnalizował, że nadal dostrzega zagrożenia dla poprawy koniunktury, które Fed określił jako „znaczące" w komunikacie po wrześniowym posiedzeniu. – Mamy wiele problemów zarówno pod względem ożywienia, jak i długoterminowego wzrostu" – przyznał w Cleveland.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA