fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Zawody prawnicze: nowy kodeks etyki adwokackiej coraz bliżej

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Prawo do pozycjonowania kancelarii w internetowej wyszukiwarce czy możliwość udziału w radzie nadzorczej spółki to nowe propozycje zasad etycznych obowiązujących adwokatów
Nowy kodeks  etyki opracowany latem przez Komisję Etyki Zawodowej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej ma zastąpić obowiązujący dziś zbiór zasad etycznych. Przejmie jednak z niego większość uregulowań. Być może to sprawiło, że   projekt nowego kodeksu nie wywołał silnych kontrowersji i być może jeszcze w tym roku uchwali go NRA.
Z nowości proponuje się m.in. zezwolić adwokatowi na: pozycjonowanie kancelarii w wyszukiwarkach internetowych, opisywanie prowadzonych spraw w sieci czy udział w radzie nadzorczej spółki. Adwokat mógłby być także prokurentem w spółce, ale tylko przejściowo, gdyby było to związane z wykonywaniem zlecenia usługi prawnej.
Projekt utrzymuje zakaz umawiania się z klientem wyłącznie na wynagrodzenie, które zależeć ma od wyniku procesu. Proponuje się jednak wprowadzić ograniczenie tzw. premii za sukces do 30 proc. kwoty odzyskanej w sądzie.
Premia adwokata może wynieść do 30 proc. odzyskanej w sądzie kwoty
– Była to jedna z najbardziej dyskutowanych kwestii. Uważamy, że górną granicę tego honorarium trzeba ustanowić, żeby nie dochodziło ono np. do 90 proc. – mówi Jakub Jacyna, przewodniczący Komisji Etyki.
Inna propozycja, która wzbudziła spory, to dopuszczenie możliwości przyjmowania przez adwokatów pieniędzy klientów w depozyt. Niektórzy adwokaci twierdzili, że przechowywanie depozytów nie należy do zadań adwokackich. Podczas prac nad nowym kodeksem etyki proponowano też wprowadzenie zgody na czasowe pełnienie przez adwokatów funkcji w zarządach spółek. Część dyskutantów uważała jednak, że w takiej sytuacji adwokaci powinni zawieszać wykonywanie zawodu.
– Zadaniem komisji jest teraz opracowanie ostatecznej wersji projektu kodeksu, który będzie przedstawiony pod głosowanie NRA – mówi Jakub Jacyna.
Zdaniem prezesa NRA Andrzeja Zwary  zmiany w kodeksie etyki powinny być wstępem do zmian ustawowych dotyczących zawodu adwokata.
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA