fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polacy najchętniej kupują nokie

Bloomberg
Fiński producent mocno się trzyma na naszym rynku. Polacy kupią w tym roku 11 mln telefonów komórkowych, z czego jedną trzecią stanowić będą smartfony - twierdzi IDC
Mimo że z punktu widzenia globalnej sprzedaży Nokię trawi kryzys, który zepchnął ją na trzecią pozycję wśród największych sprzedawców smartfonów, to w naszym kraju fiński producent wciąż rozdaje karty.
- Pierwszą pozycję w branży telefonów komórkowych w Polsce dzierży Nokia, również w kategorii smartfonów - powiedział "Rz" Marek Kujda, analityk IDC, dodając, że kolejne pozycje w rankingu ogólnej sprzedaży komórek w Polsce zajmują Samsung i Sony Ericsson.
Nieco inaczej, według IDC, wygląda układ sił wśród producentów komórek wysokobudżetowych, czyli smartfonów, gdzie dwie pierwsze pozycje pozostają niezmienne, a trzecią zajmuje tajwańska firma HTC.
Ile słuchawek sprzedają poszczególni producenci? Tych danych IDC zdradzić nie chce, jednak rąbka tajemnicy uchyla Paweł Mucha - Orliński, dyrektor generalny HTC w Europie Środkowo - Wschodniej: - Nasz udział w tym rynku, według firmy Canalys, wynosi obecnie około 17 proc. W drugim kwartale 2011 roku dostarczyliśmy polskim klientom 150 tys. smartfonów.
Analogiczny okres w ubiegłym roku przyniósł tajwańskiej firmie sprzedaż w wysokości 35 tys. sztuk, co wówczas dawało HTC około 7,5 proc. udziału w tej branży.
- Pomiędzy czwartym kwartałem 2010 roku i drugim kwartałem 2011 roku podwoiliśmy nasz udział w rynku - dodaje Mucha - Orliński.
HTC jest producentem jedynie słuchawek wysokobudżetowych, a prezentowane przez tę firmę liczby dobrze ilustrują gwałtownie zwiększający się apetyt Polaków na inteligentne telefony komórkowe.
- Podczas gdy w 2009 roku udział smartfonów w całości sprzedaży wynosił zaledwie 13 proc., to w 2013 roku, zgodnie z prognozami IDC, odsetek tego typu urządzeń zwiększy się do 49 proc. - mówi Marek Kujda, dodając, że obecnie ten typ urządzeń stanowi dokładnie jedną trzecią komórek sprzedawanych w Polsce.
IDC przewiduje, że w tym roku nabywców znajdzie w naszym kraju 11 mln słuchawek - zarówno smartfonów, jak i urządzeń niskobudżetowych. Prognozy na 2012 rok pokazują liczbę niewiele wyższą - 11,5 mln egzemplarzy. Powód?
- Polski rynek telefonów komórkowych już się nasycił, a jedyne zmiany, jakie w nim zachodzą, dotyczą rosnącego odsetka smartfonów - mówi Marek Kujda. - W 2014 roku będą już stanowiły 55 proc. wszystkich sprzedawanych w naszym kraju komórek.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA