fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Pomoc w biznesie

Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju – Agencji Rozwoju Regionalnego (LFR) istnieje od 2001 r. Początkowo wspierał tylko poszkodowanych przez powódź. Od 2004 r. prowadzi działalność w kształcie zbliżonym do obecnego.
Pożyczkę z funduszu może zaciągnąć mikroprzedsiębiorca lub mała firma z siedzibą w województwie lubelskim. Przedsiębiorstwo musi działać przynajmniej od trzech miesięcy (licząc od dnia zarejestrowania pierwszego przychodu), a równocześnie znajdować się we wczesnej fazie rozwoju lub w fazie ekspansji.
Możliwości uzyskania taniej pożyczki nie mają firmy z sektora rolniczego, zbrojeniowego, tytoniowego oraz monopolowego. Pieniądze można przeznaczyć na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej lub inwestycyjnej, w tym wydatków związanych z VAT. Fundusz udziela pożyczek w wysokości od 5 tys. do 120 tys. zł na okres nie dłuższy niż 60 miesięcy. Stawia jednak warunek: pożyczkobiorca z własnych środków powinien pokryć minimum 20 proc. wartości inwestycji. Oprocentowanie jest równe 1,2 stopy kredytu lombardowego. Opłata manipulacyjna nie przekracza 3 proc. wartości pożyczki.
Lubelski fundusz od momentu rozpoczęcia działalności do końca czerwca 2007 r. udzielił 549 pożyczek na łączną kwotę 25,5 mln zł. Średnia wartość pożyczki to 46,5 tys. zł. W pierwszej połowie roku fundusz zawarł 106 umów. Ich łączna wartość wyniosła 6,3 mln zł.Fundusz Lubelskiej Fundacji Rozwoju jest obecnie jedynym na terenie województwa prowadzącym działalność pożyczkową. Jeszcze kilka miesięcy temu ofertę dla małych firm miał też lokalny fundusz pożyczkowy z Lubartowa, utworzony wspólnie przez gminę i LFR. Obecnie trwa jego przekształcanie w samodzielny podmiot, dlatego przejściowo nie udziela on pożyczek. Działalność zakończył też niewielki fundusz pożyczkowy z Chełma. [ramka]gdzie można się zgłosić Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju ul. Zana 41, 20-601 Lublin, tel. 081 525 44 44, faks 081 743 73 24e-mail: pozyczka@lfr.lublin.pl[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA