fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Gdy brakuje zabezpieczeń

Największy fundusz działający na terenie województwa lubelskiego może poręczyć nawet 1,5 mln zł kredytu
Niewielkie firmy, które planują kosztowne inwestycje i w związku z tym potrzebują poręczenia wysokiego kredytu, w pierwszej kolejności powinny się zgłosić do Lubelskiego Funduszu Poręczeń. Jego oferta jest skierowana do firm mikro, małych i średnich, które prowadzą działalność na terenie województwa lubelskiego lub podkarpackiego. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy z niemal wszystkich branż. Wyłączone są tylko podmioty prowadzące działalność rolniczą, z sektora zbrojeniowego, tytoniowego oraz monopolowego.
Fundusz udziela poręczeń w wysokości od 15 tys. do 1,5 mln zł, z tym że nie może to być więcej niż 70 proc. kwoty zaciąganego kredytu. Poręczenie jest przyznawane maksymalnie na pięć lat. Jego koszt nie przekracza 1,5 proc. wystawionej gwarancji. Skorzystać z poręczenia mogą tylko ci, którzy złożyli wniosek kredytowy w jednym z kilkunastu banków współpracujących z Lubelskim Funduszem Poręczeniowym. Bank sam przesyła dokumenty do funduszu, o którego poręczenie klient chce wystąpić. Fundusz w ciągu 14 dni podejmuje decyzję.Dużo mniejsze kwoty poręcza drobnym firmom Biłgorajski Fundusz Przedsiębiorczości działający przy Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Górna granica zobowiązania, jakie może wziąć na siebie fundusz, to 100 tys. zł, ale nie więcej niż 60 proc. zaciąganego przez firmę kredytu. Pomoc jest skierowana do przedsiębiorstw z terenu byłego województwa zamojskiego.
Biłgorajski Fundusz Przedsiębiorczości jako jeden z nielicznych w Polsce ma formę funduszu poręczeń wzajemnych. Dlatego o poręczenie mogą się starać tylko jego uczestnicy. Ponoszą oni też ryzyko z tytułu poręczeń udzielonych innym uczestnikom. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca musi podpisać z funduszem umowę dotyczącą uczestnictwa i wystawić na jego rzecz weksel na kwotę 3 tys. zł. Weksle powiększają kapitał funduszu. Podmioty starające się o poręczenie z Biłgorajskiego Funduszu Przedsiębiorczości mogą poza tym korzystać z innych usług świadczonych przez agencję, takich jak szkolenia czy doradztwo. Najmniejszy zasięg działania ma Puławski Fundusz Poręczeń Kredytowych. Jego zadaniem jest wspieranie przedsiębiorców z powiatu puławskiego, którzy chcą zaciągnąć kredyt w PKO BP lub BGŻ albo wziąć pożyczkę z Lubelskiej Fundacji Rozwoju, ale nie są w stanie przedstawić wystarczających zabezpieczeń.Kwota poręczenia nie może przekroczyć 50 tys. zł i 60 proc. zaciąganego kredytu. Preferowane są kredyty i pożyczki na inwestycje, zakup materiałów i surowców oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Poręczenie jest udzielane maksymalnie na trzy lata. Przedsiębiorca musi za nie zapłacić jednorazowo od 1 do 3 proc. kwoty gwarantowanej przez fundusz. [ramka]jak się skontaktować Biłgorajski Fundusz Przedsiębiorczości przy Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego ul. Kościuszki 65, 23-400 Biłgoraj, tel. (084) 686 53 93 [link=http://www.barr.org.pl/fundusz_poreczeniowy.htm]www.barr.org.pl/fundusz_poreczeniowy.htm[/mail] Lubelski Fundusz Poręczeń Rynek 7, 20-111 Lublin, biuro: ul. Zana 41, 20-601 Lublin, tel. (081) 531 80 09 faks (081) 531 80 15 poreczenie@lfr.lublin.pl , [link=http://www.lfp.lublin.pl]www.lfp.lublin.pl[/mail] Przedstawiciele: Biała Podlaska, Chełm, Dęblin, Janów Podlaski, Krasnystaw, Kraśnik, Lubartów, Lublin, Łęczna, Łuków, Parczew, Poniatowa, Puławy, Radzyń Podlaski, Rzeszów, Tarnobrzeg, Tomaszów Lubelski, Włodawa, Zamość. Puławski Fundusz Poręczeń Kredytowych ul. Lubelska 2c, 24-100 Puławy, tel. (081) 888 55 80 fundusz@fpcp.org.pl , www.fpcp.org.pl[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA