fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Lotnictwo będzie ograniczać emisje CO2

Bloomberg
Komisja Europejska podała zasady przyznawania limitów dwutlenku węgla dla lotnictwa, ceny biletów wzrosną
Od przyszłego roku linie lotnicze będą uczestniczyły w unijnym handlu prawami do emisji CO2 (EU ETS). Komisja Europejska zdecydowała, że w latach 2013-2020 linia lotnicza otrzyma darmowo 0,6422 uprawnień na 1000 tonokilometrów, natomiast w 2012 r. będzie to 0,6797 uprawnień.
W okresie rozliczeniowym  od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. 85 proc. uprawnień dla lotnictwa zostanie przydzielonych bezpłatnie. W okresie od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2020 r. będzie to 82 proc. 15 proc.  będzie sprzedawanych na aukcjach,  3 proc. uprawnień po roku 2013 zostanie przeznaczone na specjalną rezerwę dla przewoźników rozpoczynających działalność oraz szybko rozwijających się linii lotniczych.
— Dzięki poziomom odniesienia linie lotnicze będą miały pewność co do liczby bezpłatnych uprawnień, jakie będą otrzymywać corocznie  do 2020 r. Według obecnych cen rynkowych te bezpłatne uprawnienia mają wartość ponad 20 mld euro w perspektywie całej dekady — stwierdziła komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu, Connie Hedegaard.
Jej zdaniem, dzięki tym potencjalnym przychodom linie lotnicze mogą zainwestować w modernizację floty, poprawę efektywności paliwowej i wykorzystanie innego niż kopalne paliwa lotniczego.
Według KE, rzeczywisty koszt jednego biletu za lot transatlantycki wzrośnie o mniej niż 2 euro, zakładając, że wartość bezpłatnych uprawnień nie zostanie przeniesiona na pasażerów. W przeciwnym razie cena biletu może wzrosnąć o około 12 euro.
Przeciw limitom emisji CO2 wystąpiły amerykańskie linie lotnicze, które skierowały sprawę przeciwko Komisji Europejskiej do sądu. Argumentują, że tylko amerykańskie władze mogą im nakładać takie przepisy. —  Pomimo że UE preferuje działania w skali światowej, nie możemy się zgodzić, aby lotnictwo było wyłączone z udziału w walce ze zmianami klimatu ze względu na brak porozumienia międzynarodowego - dodała komisarz Hedegaard
Zapowiedziała, że UE podejmie działania na rzecz regulacji dla branży lotniczej na szczeblu światowym na konferencji ONZ w Durbanie w grudniu tego roku.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA