fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Piosenka z kluczem: wydarzenia Radomia 1976 i powstanie KOR

Kadr z filmu
Inspiracją do powstania filmu Ewy Szprynger była piosenka Jana Krzysztofa Kelusa „Ballada o szosie E7", której refren: „Czerwony Radom pamiętam siny/jak zbite pałką ludzkie plecy..." zapewne dobrze pamiętają dorośli widzowie.
Powstała po radomskich wydarzeniach czerwca 1976 roku. W proteście przeciw znacznym podwyżkom cen mięsa (o 69 procent) pracownicy tamtejszych zakładów zbrojeniowych wyszli na ulicę. Wraz z przyłączającymi się do nich robotnikami z innych miejscowych fabryk poszli pod Komitet Wojewódzki PZPR, żądając cofnięcia podwyżek. Obiecanej odpowiedzi nie było, a miejscowi partyjni notable zostali ewakuowani.
Doszło do starć na ulicach. Naprzeciw ponad 20-tysięcznego tłumu (Radom liczył wówczas około 80 tys. mieszkańców) stanęli zomowcy przywiezieni z rożnych części kraju. Bunt stłumiono, następnego dnia pod presją władz odbył się wiec poparcia, na którym odczytana została pracownicza samokrytyka (archiwalia w filmie). Wytypowanych sprawców demonstracji aresztowano i rozpoczęły się pokazowe procesy. I tu właśnie zaczyna się filmowa opowieść o ludziach, którzy postanowili nie zostawiać robotników samym sobie, ale przyjść im z pomocą – nie tylko moralną, ale i finansową. Jednym z nich był Henryk Wujec (na zdjęciu).
– Jeżeli człowiek ma poczucie, że robi coś ważnego, to ma niesamowite zasoby energii – opowiada po latach.
Z Warszawy do Radomia regularnie przyjeżdżali na procesy z nielegalną prasą, dobrym słowem i pieniędzmi dla rodzin znajdujących się w tragicznej nieraz sytuacji materialnej. Gajka Kuroniowa prowadziła na korytarzu sądowym ponoć coś w rodzaju biura porad prawnych. Po raz pierwszy od 1956 roku inteligencja, robotnicy i chłopi zaczęli działać wspólnie. Taki był początek Komitetu Obrony Robotników...
19.25 | TVP 2 | poniedziałek
WYBRANE Z TYGODNIA
Wrogowie ludu
23.22, TVP Info, sobota
Portret lidera Czerwonych Khmerów Nuon Chea zwanego bratem Pol Pota. Główna nagroda na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2010 roku.
Rodzinne oglądanie – Matka – Ziemia
9.35, TVP 2, niedziela
Pięcioodcinkowy serial BBC przedstawia cztery żywioły, które kształtowały dzieje ludzkości: ogień, wiatr, wodę i Ziemię. W pierwszym – o Ziemi.
Dokument tygodnia – Pax Americana, czyli militaryzacja kosmosu
10.10, TVP Kultura, niedziela
Kanadyjscy filmowcy o historii amerykańskich podbojów, której sprzyjali politycy kolejnych ekip.
Więcej niż fikcja – Durakowo, wioska głupców
0.25, TVP Kultura, niedziela
Francuski film o małej miejscowości w Rosji, w której były spadochroniarz Armii Radzieckiej prowadzi centrum odnowy duchowej dla zagubionych obywateli i dzieci kombatantów.
Argentyńska lekcja
23.20, TVP Polonia, czwartek
Tegoroczny zwycięzca konkursu międzynarodowego na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film Wojciecha Staronia o przyjaźni jego dziesięcioletniego syna i o rok starszej Marcii – dzieci wychowanych w różnych kulturach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA