fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

PKO BP, Pekao i BNP Paribas wśród chętnych na Millennium

Bank Millennium
Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Co najmniej trzy banki złożyły wstępną ofertę kupna Millennium Banku od portugalskiego BCP. Przejęciem Polisy-Życie zainteresowana jest VIG
Dzisiaj minął termin składania wstępnych, niewiążących ofert na Bank Millennium – wynika z informacji "Rz".
Według naszych ustaleń wśród chętnych jest na pewno PKO Bank Polski. – Jeśli cena będzie relatywnie atrakcyjna, a ryzyko związane z tą transakcją małe, to rozważy on przejęcie udziałów w Millennium, ale nie jest bardzo zdeterminowany – mówi osoba zbliżona do banku.  Przedstawiciele PKO BP  nie udzielają komentarza w tej sprawie.
– Ofertę złożyły także Pekao oraz francuski BNP Paribas – twierdzą rozmówcy "Rz".
Z naszych informacji wynika, że możliwość udziału w przetargu analizował BRE Bank, ale ostatecznie oferty nie złożył. Jeśli przetarg będzie przebiegał sprawnie, to w październiku zostałby przeprowadzony proces due diligence i nowy inwestor może zostać wybrany w listopadzie.
Lista potencjalnych chętnych z zagranicy jest krótka, bo banki europejskie borykają się z problemami związanymi m.in. z inwestycjami w obligacje krajów zagrożonych. Przykładowo zaangażowanie francuskich banków w obligacje krajów zagrożonych niewypłacalnością sięga 36 – 56 proc. ich kapitału podstawowego. W przypadku włoskich banków ten udział jest kilkakrotnie wyższy.
Natomiast obecność BNP Paribas w przetargu na Millennium nie jest niespodzianką. Francuski bank w ubiegłym roku chciał przejąć Bank Zachodni WBK. Ostatecznie tamten przetarg wygrał hiszpański Santander, który ma apetyt na powiększenie udziałów w polskim rynku, ale według naszych rozmówców bardziej byłby skłonny kupić Kredyt Bank, który również ma trafić w ręce nowego właściciela. Ale belgijska grupa KBC, większościowy akcjonariusz Kredyt Banku, nie spieszy się z transakcją.
– Proces sprzedaży Kredyt Banku na razie nie ruszył. Niewykluczone, że KBC czeka na pierwsze rozstrzygnięcia dotyczące sprzedaży Millennium – mówi jeden z bankierów inwestycyjnych. Doradcami przy sprzedaży Millennium są Deutsche Bank i Nomura.
W poszukiwaniu inwestora dla Kredyt Banku pomaga Merrill Lynch. Doradzał on Santanderowi w przejęciu BZ WBK. O wejściu na polski rynek myśli rosyjski Sbierbank, ale nie jest zainteresowany przejęciem Millennium.
W Polsce na sprzedaż są też trzy firmy ubezpieczeniowe.
– Przejęciem Polisy-Życie jest zainteresowana spółka z kapitałem austriackim – mówi "Rz" osoba zbliżona do transakcji. To z dużym prawdopodobieństwem Vienna Insurance Group, właściciel m.in. Compensy i Benefii. Jedyna inna u nas spółka z austriackim kapitałem, Uniqa, zaprzeczyła. Ostatnio VIG ogłosiła zainteresowanie kupnem Warty wystawionej na sprzedaż przez KBC.
Polisę sprzedaje biznesmen Zygmunt Solorz-Żak. To konsekwencja dużych wydatków związanych zakupem Polkomtelu.
W odpowiedzi na informację kurs akcji Banku Millenium poszybował w górę:
 
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA