fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Młodsze dzieci w sieci

FPM
Co dziesiąty internauta w Polsce to dziecko między 7. a 14. rokiem życia. Więcej jest dziewcząt i przedszkolaków
To dane najnowszego raportu firmy badawczej Gemius SA zajmującej się Internetem. Wynika z nich, że 70 proc. młodych ludzi wybiera najchętniej w sieci gry online. Badania zrobiono na zlecenie fundacji Dzieci Niczyje.
– Na podstawie badań przygotujemy ofertę edukacyjną dla szkół, ale być może także społeczną kampanię medialną – zapowiada Marcin Sołodki z fundacji Dzieci Niczyje, koordynator programu Sieciaki.pl. Fundacja jest twórcą akcji i portalu sieciaki.pl, który ma już ponad 72 tys. zarejestrowanych użytkowników (z czego połowa to dzieci w wieku 10 – 13 lat). Portal jest poradnikiem dla rodziców i samych najmłodszych – posiada m.in. katalog bezpiecznych stron, które otrzymały certyfikat sieciaków i co do których nie należy mieć obaw, że zawierają np. ukryte treści pornograficzne. – Dzięki badaniom wiemy, że średnia wieku młodych internautów znacznie się obniżyła, z sieci korzystają już nawet przedszkolaki. Przygotowaliśmy dla nich specjalny serwis www.przedszkolaki.sieciaki.pl – dodaje Sołodki. – Raport „Dzieci aktywne online” pomoże nam także w tworzeniu programów e-learningowych dla dzieci ze szkół podstawowych. Gotowe kursy internetowe zaproponujemy też nauczycielom 8 lutego 2008 r. podczas Dnia Bezpiecznego Internetu.
– Cel, jaki sobie postawiłam, to nakreślenie specyfiki Internetu pod kątem najmłodszych – mówi koordynatorka projektu i autorka badań Aleksandra Szłamas z Gemius SA. Badania prowadzone były na podstawie Megapanel PBI/Gemius – sposób ten nie jest badaniem ankietowym, pokazuje dane z rzeczywistych odwiedzin poszczególnych stron czy portali. W badaniach ankietowych CBOS sprzed trzech lat dorośli wskazali, że ich dzieci używają sieci jako pomocy w odrabianiu lekcji (79 proc.) i do gier komputerowych (57 proc.). Tymczasem z raportu Gemius wynika, że to właśnie strony z grami są tymi, na które najmłodsi wchodzą najczęściej – robi to aż 70 proc. młodych surferów. I co ciekawe: więcej czasu w miesiącu na granie poświęcają dziewczynki (4 godz. 50 min), a nie chłopcy (4 godz. 34 min). One też dłużej korzystają z Internetu: 29 godz. 40 min w ciągu miesiąca, podczas gdy chłopcy o 10 godzin mniej.– Młodzi ludzie wybierają przede wszystkim serwisy kulturalno-rozrywkowe poświęcone nowym technologiom oraz społeczności sieciowe, np. czaty, blogi, grono.net – mówi Szłamas. Dla porównania – dorośli na pierwszym miejscu też stawiają rozrywkę, jednak nowe technologie są u nich na trzecim, a społeczności – dopiero na piątym miejscu. – Z raportu mogą korzystać rodzice, opiekunowie, nauczyciele, ale też organizacje pozarządowe pracujące z dziećmi – zauważa Szłamas. To nie pierwszy raport firmy Gemius dotyczący dzieci. W sierpniu 2006 r. firma przygotowała m.in. informacje o postawach rodziców wobec kupowania produktów dla dzieci dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a w lutym tego roku dla fundacji Dzieci Niczyje „Przemoc rówieśnicza a media elektroniczne”. Pełne dane z raportu „Dzieci aktywne online” Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu (8 lutego 2008 r.) Europejska sieć Insafe, która działa na rzecz bezpieczeństwa w sieci, ogłosiła konkurs dla dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie w trzech kategoriach wiekowych (5 – 10, 11 – 14 i 15 – 19 lat) mogą stworzyć własne multimedialne projekty zawierające odpowiedzi na najważ-niejsze pytania dotyczące sieci. M.in., czy jest ona pozytywnym czy negatywnym elementem współczesnego świata, czy można wierzyć we wszystko, co widzi się w Internecie, oraz czy online zachowujemy się inaczej niż w rzeczywistości. Rejestracje projektów zaplanowano 14 – 20 stycznia 2008 r. Zwycięzców poznamy w lutym podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Szczegóły dotyczące konkursu na stronie www.safeinternet.pl.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA