fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Coraz chętniej wybieramy tanie wakacje w Polsce

Sopot
Fotorzepa, Szymon Łaszewski
W polskich pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych, nad morzem lub jeziorami - to najczęstsze w tym roku plany Polaków na wakacje
Aż o jedną czwartą wzrosła liczba wyjazdów krajowych w stosunku do roku poprzedniego - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Turystyki w pierwszym kwartale 2011. Większość organizuje sobie wycieczki nie przez biura, ale we własnym zakresie — takich samodzielnych turystów jest aż 91proc.

Szyty na miarę portfela

Ciekawe, że pomimo wyższego podatku VAT oraz wzrostu cen paliwa, średnie dzienne wydatki Polaków na krajowe wyjazdy w porównaniu z latami ubiegłymi są niższe o ok. 7 proc. — zamykają się w kwocie 66 złotych za dzień pobytu.
Według ankietowanych taniej i samodzielnej organizacji wyjazdów turystycznych sprzyja Internet i dostępne w nim aktualne i ciągle rozbudowywane informacje na temat bazy noclegowej. Liczba serwisów poświęconych turystyce krajowej rośnie. Łatwiejszy dostęp do informacji o ośrodkach wypoczynkowych przekłada się na to jaki rodzaj zakwaterowania wybierają Polacy. Według Instytutu Turystyki największym zainteresowaniem cieszą się pensjonaty — 21 proc., gospodarstwa agroturystyczne (6 proc), domy wycieczkowe (5 proc.) i kwatery prywatne (6 proc.).
Wyraźnie spadło zainteresowanie zakwaterowaniem w motelach i hotelach, zwłaszcza w kontekście wyjazdów długoterminowych — z 9 proc. w roku ubiegłym, do 2 proc. obecnie. Wyniki badań świadczą o tym, że Polacy zwracają coraz większą uwagę na koszty związane z zakwaterowaniem.

Standard musi być dobry

A więc powoli przełamujemy mit, że spędzanie urlopu w Polsce jest nieciekawe i drogie. Mimo niskiej ceny Polacy są wymagający. Ważnym kryterium wyboru oferty jest standard ośrodków wypoczynkowych. W ocenie jakości wyposażenia obiektów kierujemy się często nie tylko dołączonymi do baz internetowych zdjęciami, ale też relacjami internautów, opiniami i rekomendacjami znajomych oraz opiniami na wirtualnym forum. Pomocne w ocenie standardu okazują się też internetowe platformy rezerwacji miejsc noclegowych. Rezerwując ośrodek turystyczny przy pomocy on-line można często w 3D sprawdzić jak wyglądają poszczególne pokoje, restauracje i otoczenie ośrodka typu place zabaw, ogród, basen, sprzęt sportowy.

Bo Egipt i Tunezja niepewne

Zainteresowanie wakacjami w kraju może mieć wielorakie przyczyny. Przewiduje się m.in., że najchętniej wybierane przez Polaków w ostatnich latach kierunki takie jak Egipt czy Tunezja nie będą się z się pewnością cieszyć w tym roku powodzeniem ze względu na sytuację polityczną. Poza tym również ubiegłoroczne spektakularne bankructwa biur podróży stopiły zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi.
 

Słowniczek noclegowy:

pensjonat - to po prostu dom mieszkalny, najczęściej prywatny i zlokalizowany w miejscowościach wypoczynkowych i uzdrowiskach, choć nie tylko. Jego właściciel wynajmuje pokoje, zapewniając zazwyczaj całodzienne wyżywienie.
gospodarstwo agroturystyczne - pojęcie gospodarstwa agroturystycznego funkcjonuje od niedawna. Obecnie funkcjonuje definicja stwierdzająca, że dom posiadający 5 pokoi przeznaczonych dla gości, w którym mieszkają osoby zajmujące się działalnością rolniczą, na terenie do 5 tys. mieszkańców można nazywać gospodarstwem agroturystycznym.
dom wycieczkowy - obiekt hotelarski położony na obszarze zabudowanym lub w pobliżu zabudowy, posiadający co najmniej 30 miejsc noclegowych, dostosowany do samoobsługi klientów oraz świadczący minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów. Każdy dom wycieczkowy musi posiadać przynajmniej jedną placówkę gastronomiczną. W zależności od wyposażenia obiektu i zakresu świadczonych usług domy wycieczkowe i schroniska młodzieżowe dzieli się na trzy kategorie: najwyższa - kat. I, najniższa - kat. III (źródło: rozporządzenie Rady Ministrów z 27 listopada 2008 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2009)
dom zdrojowy - zakład lecznictwa wodami mineralnymi w miejscowości kuracyjnej;
kwatera - mieszkanko, pokój, a nawet składzik - zaadoptowane na miejsce noclegowe. Nie ma wytycznych dot. standardu i wyposażenia kwater;
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA