fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Tramwajowa inwestycja w Olsztynie

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Iwona Trusewicz
Hiszpański koncern FCC Construcción zbuduje w Olsztynie linie tramwajowe. Projekt jest wart ponad 105 mln euro
Ratusz rozstrzygnął na korzyść Hiszpanów przetarg na projekt i wykonanie linii tramwajowych. Tramwaje jeździły w Olsztynie do 1965 r.
– To pierwszy nasz wygrany przetarg w Polsce.  Projekt jest bardzo ciekawy, a nasza firma ma doświadczenie w podobnych inwestycjach  – mówi „Rz" Adam Kiriczok, dyrektor ds. rozwoju w polskim przedstawicielstwie FCC.
Hiszpanie to potentaci branży budowlanej. Zatrudniają ponad 92 tys. ludzi; pracują w 54 krajach. Wśród najciekawszych zrealizowanych projektów są drogi w Meksyku, Serbii, Gwatemali, Irlandii czy Austrii; podwodny tunel w Meksyku; autostrada Pan-American,  most przez Dunaj łączący Bułgarię z Rumunią.
90 mln euro unijnej dotacji dostał Olsztyn na tramwajowy projekt
Konkurentami Hiszpanów w tramwajowym przetargu były cztery konsorcja z liderami: Torpolem z Poznania, hiszpańskim Obrascon Huarte Lain i polską Hydrobudową Warszawa, Trakcja Polska, a także Mostostal Warszawa.
Nowe linie mają połączyć centrum z dworcem i uniwersyteckim miasteczkiem Kortowo oraz osiedlem Jaroty. Hiszpański wykonawca zbuduje ok. 10 km linii, zajezdnię, przystanki (wspólne dla tramwajów i autobusów), przejścia podziemne, przebuduje ulice i skrzyżowania. Miasto kupi 13 niskopodłogowych tramwajowych składów na 200 pasażerów każdy. – Chcemy jako podwykonawców zatrudnić lokalne firmy – zapewnia Adam Kiriczok.
Podpisanie umowy z FCC zaplanowano na 27 czerwca. Pierwszy tramwaj pojedzie przez Olsztyn w końcu 2013 r.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA